שלילת סיבסוד מאוניברסיטאות עם משתמטים

ח"כ אלי ישי הגיש הצעת חוק המבקשת למנוע סבסוד של המדינה במוסדות להשכלה גבוה שאחוז הלומדים בהם שלא שירתו בצבא לפי חוק שירות בטחון עולה על עשרים אחוז.
נימוקו העיקרי הוא להחליט על קריטריונים אחידים לסיבסוד מוסדות לימודים . ההצעה שלו היא שכל מוסד לימודים אקדמי שאחוז תלמידיו שלא שירתו בצבא הוא מעל 20% לא יקבל מימון מהמדינה.
המידע הועלה במבזקי מעריב, ולכן אין באפשרותי לתת קישור.

אישית, בעיני ההצעה שלו לגיטימית לחלוטין, אבל ישנן כמה בעיות:

 1. מקומות לימוד או אוניברסיטאות שבהם יש מעל 20% של סטודנטים ערבים. הם קיבלו פטור מצה"ל, אבל לדעתי ראוי שיחויבו בשירות אזרחי לכשיוסדר כתנאי לסיבסוד, במידה והם בגיל שירות צבאי או אזרחי.
 2. מה לגבי עתודאים ? הרי התחייבו לשרת בצבא, ולחלקם יעשו יום חיול במהלך הלימודים.
 3. מה לגבי אלו שקיבלו פטור מסיבות גופניות מצה"ל, שיחלו ללמוד רק לאחר שהחוק יעבור או יתקבל, אבל לא חויבו בשירות לאומי כשהיו בגיל גיוס?
 4. מדוע שאותו קריטריון לא יחול על כל מוסד לימודים שמקבל סיבסוד מהמדינה? (גם ישיבות הסדר או ישיבות רגילות יצטרכו לעמוד ברף הזה על מנת לקבל סיבסוד מהמדינה ) ?
 5. מה לגבי אנשים גיאונים שכבר בגיל תיכון מתחילים לעשות קורסים באוניברסיטה ונקודות לתואר ? האם להם לא מגיע סיבסוד, רק משום שהם לפני גיל גיוס? או שהמדינה תחזיר להם את הכסף לאחר שיסיימו את הצבא?

מה דעתכם? 

 

 

 

3 תגובות בנושא “שלילת סיבסוד מאוניברסיטאות עם משתמטים

הוסיפו את שלכם

 1. 1.מקומות לימוד או אוניברסיטאות שבהם יש מעל 20% של סטודנטים ערבים. הם קיבלו פטור מצה"ל, אבל לדעתי ראוי שיחויבו בשירות אזרחי לכשיוסדר כתנאי לסיבסוד, במידה והם בגיל שירות צבאי או אזרחי. מסכים
  2.מה לגבי עתודאים ? הרי התחייבו לשרת בצבא, ולחלקם יעשו יום חיול במהלך הלימודים. שר הביטחון נתן דחיה אף על פי כן שוללים
  3.מה לגבי אלו שקיבלו פטור מסיבות גופניות מצה"ל, שיחלו ללמוד רק לאחר שהחוק יעבור או יתקבל, אבל לא חויבו בשירות לאומי כשהיו בגיל גיוס? אין ביעה יש להם פתור הם לא משתמטים
  4.מדוע שאותו קריטריון לא יחול על כל מוסד לימודים שמקבל סיבסוד מהמדינה? (גם ישיבות הסדר או ישיבות רגילות יצטרכו לעמוד ברף הזה על מנת לקבל סיבסוד מהמדינה ) ? אין בעיה אבל שהם יקבלו את אותו סיבסוד כמו מוסד אקדמי אחר, וראש ישיבה יושאר הרבנים (הסגל בישיבה) קבל שכר כמו דיקן או ראש אוניברסיטה או שאר סגל האקדמי
  5.מה לגבי אנשים גיאונים שכבר בגיל תיכון מתחילים לעשות קורסים באוניברסיטה ונקודות לתואר ? האם להם לא מגיע סיבסוד, רק משום שהם לפני גיל גיוס? או שהמדינה תחזיר להם את הכסף לאחר שיסיימו את הצבא? אין בעיה יתנו את זה בגיוס אם לא מתגייסים שיחזירו את כל הכסף למדינה

  אהבתי

  1. הינדיק, הסיבסוד של המדינה בלימודים היא כדי שהאנשים ילמדו, ירכשו מקצוע ובעתיד יוכלו לחזק את המצב הכלכלי של ישראל.

   יו"ר הות"ת (הוועדה לתכנון ולתקצוב) של המועצה להשכלה גבוהה, הפרופ' נחמיה לבציון, (עמד בראשה ב1998) . אכן, אמר לבציון, חישוב העלות הוא דיפרנציאלי והמדינה באמת מסבסדת סטודנט אחד יותר מסטודנט אחר, בשל שיקולים שונים, לרבות צרכי המשק והחברה.

   כעת השאלה היא פשוטה: סטודנט שלומד תואר בהנדסה, רפואה, פרה-רפואי, פסיכולוגיה, פיזיקה, ביולוגיה, כימיה, מחשבים, הנדסת מערכות זה מקצוע שיש בו עבודה בתנאים כאלו או אחרים, והתואר יכול להעלות את ההכנסה של מי שלמד אותם בסופו של דבר .

   איזו תרומה המדינה תקבל ממגזר של אנשים שעשו צבא נניח, הלכו ללמוד ולמדו לימודים שאין בהם עבודה? אם ילמדו ויצאו עם הכשרה של מוהל, רב,שוחט, יינן, משגיח כשרות,מומחה בפילוסופיה יהודית, מומחה במשפט עברי, דיין, מלמד לתורה, אין לי בעיה שיקבלו סיבסוד, בהתאם לצורך של המדינה במקצועות הללו ולעלויות לימוד שלהם. (איני טוען שזה המקצועות היחידים שבהם חרדים או דתיים יכולים לתפקד, אלא שככל הנראה אלו לא יתנגשו עם עולמם הפנימי של הלומדים)

   אפשר לבוא ולהתווכח על הסיבסוד למדעי הרוח, מול חוסר סיבסוד בלימודי דת, אבל בשניהם בד"כ האמצעים והעלות של קיום שיעור קטנה יחסית: לוח וגיר וספרי לימוד שניתן להשאיל מהספרייה.

   אהבתי

 2. 2. חלק מן המידע למתגייס יכלול רשימת מוסדות בהם ניתן להיות עתודאי או להצטרף למסלול גיוס המאפשר לימודי מקצוע נדרש לצבא ולשרת אח"כ (יש כבר כזה, זה לא עתודה).
  3. מקום שבו מעל 20% מהתלמידים בעלי פטור רפואי מצה"ל? – מוסד להשכלה גבוהה המיועד בעיקר לנכים ולסובלים מתת משקל? יש כזה דבר?
  4. חלק מן הישיבות הן אכן מוסדות להשכלה גבוהה ומן הראוי שיוכרו על ידי המדינה ככאלה, על כל המשתמע מכך.
  5. כבר כיום תוכניות הלימוד לכתות מחוננים בתיכון כוללות גם אפשרות לימוד לתואר ראשון וזה מסובסד: למיטב ידיעתי עלות הלימודים האקדמיים במסגרת זו נמוכה משמעותית מעלותם בכל מסגרת אחרת שהיא.

  אהבתי

מה דעתך? Comment

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: