תעשיית הנפט לחצה – ומדענים הסתירו מידע על הסכנה בהפקת נפט מפצלים – גלובל – TheMarker

הפקת נפט מפצלי שמן עלולה לגרום לרעידות אדמה בצפון הארץ.

היה מחקר שקשר בין שימוש במים מוזרקים לקרקע על מנת להפיק נפט מפצלי שמן, לעלייה בכמות רעידות האדמה באוקלהומה. המחקר עוכב בגלל לחץ של התעשייה על האוניברסיטה באוקלמהומה אך לבסוף הקשר נחשף.

"סייסמולוגים רבים השתכנעו כי פסולת המים מהשבירה ההידראולית מעודדת את רעידת האדמה ".

"כתב העת האקדמי "גיאולוגיה" פירסם בתחילת 2013 מאמר שייחס רעידת אדמה בגובה 5.6 בסולם ריכטר לבארות פסולת השבירה ההידראולית באזור. "

אם אכן הפראקצרינג הזה , הזרקת מים לקרקע במטרה לסדוק אותה ,יוצר רעידות אדמה אי אפשר לדעת או לאמר בוודאות שהליך זה לא יאיץ או יעורר את רעידת האדמה הגדולה בצפון הארץ, בסדר גודל של זו שהחריבה את צפת , שצפויה אחת ל100 שנה .

בואו נניח שאכן יש קשר בין הזרקת המים להתגברות תדירות רעידות האדמה, האם תהיה תועלת כלכלית למדינה בהפקת הנפט מפצלי השמן ברמת הגולן אם זה יוביל לנזק ולהרס כלכלי כתוצאה מרעידת האדמה הגדולה שהייתה אמורה להתרחש כבר ולא התרחשה?

מצד שני, כשיש רעידות רבות יותר בפרק זמן נתון , לכל רעידה לאחר הרעידה הגדולה , תהיה עוצמה פחותה בגלל התדירות הגבוה יותר.
הרעידות הללו משחררות מתח בתת בקרקע שנוצר מהפרשים בקצבי התנועה בין פני השטח לאחת היחידות שאינן יכולות לנוע באותו קצב. אם המתח הזה ישתחרר בתדירות גבוהה יותר, כל רעידה תיווצר עם פחות אנרגיה, כמו "קפיץ" שלחצו עליו פחות ,שקיצרו את אורכו פחות ,שדרכו אותו בפחות אנרגיה התחלתית, ולכן שיחרור האנרגיה שלו יהיה קטן יותר.

דוגמא אחרת,להקטנת האנרגיה בגלל שיחרור אנרגיה בתדירות גבוהה יותר, זה השסתום שיש בסיר לחץ. הוא משחרר אנרגיה בדמות מולקולות של מים שיוצאות החוצה ממנו .
זה עוזר בשתי דרכים :
1. מקטין את הלחץ שיש בסיר. בתרמודינמיקה האנרגיה שווה למכפלת לחץ האוויר כפול הנפח. זה שווה ל מכפלת מספר המולים או המולקוחות של הגז שכלוא בנפח, קבוע הגזים האידיאלים , ותלוי כמובן בטמפרטורה. ברגע שחלק מהגזים שוחררו החוצה, המכפלה קטנה ולכן האנרגיה שיש בסיר תקטן.
2. יציאת המולקולות של הגז מהסיר החוצה היא גם יציאת אנרגיה החוצה. המולקולות גז שיצאו ,עברו חימום קודם , וכעת החום שלהן יוצא איתן החוצה.

http://www.themarker.com/wallstreet/1.2603919

מה דעתך? Comment

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: