אונר"א הוא חלק מהבעיה ולא מהפיתרון

סוכנות הסיוע של האו"ם לפליטים הפלסטינים הוא חלק מהבעיה ולא חלק מהפיתרון לבעית הפליטים הפלסטינית.

הסיוע החיצוני שהוזרם למוזמביק למשל, הוביל לנזק כפי שניתן לקרוא בספר dead aid שחובר ע"י דמביסה מויו .

בסיכסוך הישראלי פלסטיני, הסיוע החיצוני הזה הגדיל את מספר הפליטים מכמה מאות אלפים למעל 6 מליון פליטים מ1948 ועד היום. למעשה הגוף הזה וההכרה של צאצאי המגורשים שיושבים וחיים במדינות אחרות כעת, מדינות ערב ומדינות המערב, מונע מהם את הרצון להיות אזרחי אותן מדינות שבהן הם גרים ובכך מעלה את מספר הפליטים , סוגיה נוקבת במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים ולכן מאריכה את הסיכסוך .

הסיוע הזה גם מאפשר לשלטון הפלסטיני לא להשקיע את הכסף הדרוש בחינוך או בבניית מוסדות ציבור כמו בתי חולים, מאחר שיש את המימון החיצוני הזה שיסגור את הפערים. הכלכלה הפלסטינית יכולה לדשדש, לא לצמוח אבל יש מי שיתן מענה לצרכים הקיומיים של הפלסטינים, הם לא ירעבו גם אם הם עניים מרודים. זה בדיוק מה שמאפשר לחמאס להקצות משאבים לייצור אמצעי תחמושת במקום לשיקום הרצועה, ואת התחושה של הפלסטינים שאין להם מה להפסיד אם יתמכו בחמאס .
עצם זה שנטל השיקום, העלויות הכלכליות יגיע מתרומות חיצוניות ולא מהכיס של אזרחי רצועת עזה או כלל הפלסטינים, ממזער את ההבנה של הפלסטינים שהטרור פוגע בהם ואת לקיחת האחריות של הפלסטינים על גורלם.

אונר"א שזוכה להכרה בין לאומית ותמיכת האו"ם, זוכה גם להגנה על מוסדותיו ברצועה מתוקף היותו מקום נירטלי לכאורה, אולם בפועל לא פועל על מנת להישאר מקום ניטרלי ומשטח מבני אונר"א שוגרו רקטות לכיוון ישראל, דהיינו אונר"א בפועל מגבה ומספק הגנה לפעילי טרור פלסטינים.

אונר"א בדוחותיו על מצב הרצועה גם מספק מידע חד צדדי שלרוב אינו מאומת, למשל מספר הבלתי מעורבים שנהרגו בצוק איתן.

מכל הסיבות הללו, חשוב לפרק את אונר"א ולהעביר את הטיפול בפליטים הפלסטינים לגוף שאחראי על הטיפול בכלל הפליטים שבעולם UNHCR,  או להגביל את פעילותו  של אונרא ברצועה. יתכן והכתבת תרומה של הכפלת הסכום שמושקע עבור כל פרוייקט יספיק.במצב שכזה, עבור כל תרומה של שקל או דולר שאונר"T נותן, הפלסטינים יצטרכו להעמיד שקל או דולר משלהם על מנת שהפרוייקט יקבל מימון, ומה שנבנה בכספי הפלסטינים ולא רק מתרומות חיצוניות יהרס.

מה דעתך? Comment

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: