מה בין טובה לרעידות אדמה?!

לפני כמה ימים, בלילה שבין חמישי לשישי, עד השעה אחת עשרה וחצי בלילה, גם אני וגם שותפי לדירה שמענו מישהו שהתאמן בנגינה על טרומבון או טובה…לפי הצליל הנמוך זה היה ככל הנראה טובה.

כילד, היה לי חבר שהתאמן על פסנתר, אז אני רגיל לזהות התחלה של קטע, צרימה  בגלל נגינה בתווים לא נכונים, וחזרה נוספת על אותו קטע, כשהפעם בתקווה אין צליל צורם, והמשך הנגינה אח"כ.

בגלל הצליל שהטובה מפיקה הוא  צליל נמוך יחסית , שומעים את הצליל טוב גם במרחק. זה כמו שיכולים להיות ארבעה מגברים רגילים בהופעה, ורק מגבר אחד יהיה מגבר בס או סאב .

הסיבה שמספיק רק מגבר אחד לבס וארבעה מגברים רגילים היא שצליל נמוך מאבד פחות אנרגיה כשמתרחק מהמקור לעומת צליל גבוהה. זה תקף גם לגלים של רעידות אדמה.

זה בא לידי ביטוי במהלך רעידת אדמה כי ברעידה עצמה יש בו מגוון של תדרים. רעידה חזקה , במגניטודה גבוהה תיצור גלים בתדר נמוך יותר,גלים שיכולים להקיף את כל כדור הארץ ולחזור למוקד הרעש, ולהרעיד בו שוב. זה יהיה בעוצמה פחותה מהמקור, כי התדרים הגבוהים יותר כבר דעכו וחלק מהאנרגייה הראשונית של הרעידה אבדה.

איך תנועה אחת יכולה ליצור מגוון של תדרים בקרקע? אתחיל  עם דוגמא פשוטה: קחו שני סרגלי מתכת באורך ועובי זהה, שכל אחד מהם מוצמד לשולחן בקצה אחד, ובשני חופשי לנוע.
יד וסרגלים
תנו בשניהם מכה באותה עוצמה עם היד.כל אחד מהסרגלים יתחיל לנוע, וירטוט בתדר אחר.
הדגמה של התדרים השונים, סתם מגניב:

כל אחד מהסרגלים, או מהמיתרים , יפסיק לרעוד בזמן אחר. בקרקע מתרחש משהו דומה.

בקרקע אין סרגלים או מיתרים, אבל בגלל שכדור הארץ הוא כדור, התזוזה עליו אינה ישרה אלא עם סיבוב מסויים. אחרת רדיוס כדור הארץ היה גדל או קטן….כי הקרקע מתרחקת… נכון?! בגלל הסיבוב, יש אלמנטים בקרקע שיזוזו יותר מהאחרים, וזה יוצר את התדרים השונים שנוצרים ברעידת האדמה. ההפרשים בתדרים גדלים עם העוצמה ברעידת האדמה. למעשה עד עוצמות מסוימות חלק מהתדרים הללו לא יוכלו להיווצר, כי אורך הגל של התדר הזה גדול מהתזוזה המקסימלית על מישור השבר.

אני משתדל להסביר את זה עם דוגמאות שניתן לבחון, ובלי תיאוריות מדעיות או מספרים שיבלבלו את הראש….
זה שאני מצליח, אם אני מצליח זו הוכחה שגיאולוגיה זה לא מדע אמיתי…

אחזור שוב על הנקודה הכי מסובבת בהסבר הזה:  התזוזה בכדהא חייבת להיות סיבובית כי תנועה ישרה לא יכולה להתקיים על גבי אליפסואיד, אליפסה תלת מימדית או כדור דחוס זה. קיום של תנועה ישרה לחלוטין בכדור הארץ אינה אפשרית מאחר שתחייב שינוי נפח הכדור או שינוי הרדיוס של כדור הארץ .זה הבסיס להסבר ולהבנה למה רעידה אחת יוצרת כמה תדרים בגל של רעידת האדמה.

היום שמעתי שהייתה רעידה בעצמה של 4.2 בסולם ריכטר שהורגשה בדרום הארץ.

מה דעתך? Comment

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: