ילד משותק יבעט את בעיטת הפתיחה בברזיל

בעיטת הפתיחה של מונדיאל 2014 תהיה במשחק של ברזיל לקרואטיה בסאו פאולו ב 12.06.2014.בית הגלגלים
מי שיבעט את בעיטת הפתיחה במונדיאל, יהיה ילד משותק. איך ילד משותק יוכל לבעוט בכדור מול כל כך הרבה אנשים באירוע חשוב, ולא יפול,או יפספס? אותו הילד המשותק, יעזר בשלד חיצוני שמעביר את הפקודות ממוחו למחשב שמתרגם את האותות החשמליים השונים\ מהאזרים השונים במוח, למנועים שמזיזים את השלד הזה. עוד לא נבחר הילד\ה הספציפי\ת     ש י\תבעט את בעיטת הפתיחה.

אישית, אני חושב שזו מחווה סמבולית, אבל יתכן שהיא אינה ריקה מתוכן.

להלן טבלה שערכתי לפי נתונים של טבלת מדליות במשחקים הפראולימפיים מכל הזמנים. בחרתי את המדינות שהשתתפו אותו מספר פעמים כמו ישראל וברזיל שהביאו מדליות.
כל המדינות הללו השתתפו רק במשחקים הפראולימפיים בקיץ.  הטבלה הראשונה מסודרת לפי סדר עולה של כמות המשחקים הפראולימפיים שבהן השתתפה כל מדינה.

paraolimpic

ניתן לראות כי יש מדינות שהשתתפו יותר פעמים או פחות, ולמעשה נראה שהמצב של ברזיל לא רע… על פניו.
אבל, בסידור מחדש של הנתונים, הפעם לפי היחס בין כמות המדליות לכמות הפעמים שהמדינה השתתפה, אפשר להבין עד כמה המדינה השקיע בעצם בהכנות של המתחרים, או במימון השתתפותם .  הטבלה סודרה מחדש לפי היחס בסדר יורד והבאתי רק את חמשת המקומות הראשונים.

paraolimpic2

אפשר לראות שגם במשחקים הפרהאולימפיים, כשסין שמה לעצמה מטרה, היא משיגה אותו. כפי שכבשה את הקפיצה למים, ושחייה צורנית מידי אירופה, ככה ככל הנראה היא פועלת להשגת התוצאות המיטביות במשחקים הללו.
אבל אין בכוונתי להתמקד בסין, עם כל הכבוד לה. במקום השני ניצבת ישראל.
מתוך הנתונים של מכון אדווה, על תקציב הספורט בישראל נכון לנובמבר 2012 ( מחקר בנוגע לתקציבי ספורט של גברים מול נשים ) :

  1. "מועצת ההימורים הינה רשות מבצעת שמתקצבת איגודים, אגודות ומרכזי ספורט. התקצוב נעשה בהתאם לאמות מידה שקבע משרד הספורט. תקציב מועצת  ההימורים לתמיכה באגודות ואיגודי ספורט עומד על 170 מיליון ש"ח לשנה, מתוכם 90 מיליון ש"ח לתמיכה באגודות ו-80 מיליון ש"ח לתמיכה באיגודים.  %68 מהתקציב מיועדים לענפי ספורט קבוצתיים, %31 – לענפי ספורט אישיים  ו-%1 – לספורט נכים.   "
  2. תקציב הציבורי המוקצה לענפי ספורט קבוצתיים, גדול מזה המוקצה לענפי ספורט אישיים, בשל מספר הספורטאים הגדול הפעיל בענפים האלה אך ללא התאמה להישגים באותם הענפים. זאת, ביחס הפוך להישגים שכן ההישגים הבולטים ביותר של הספורטאים הישראלים הגיעו מהענפים האישיים (וייסבלאי, 2012)."
  3. מה לגבי חסויות מטעם מועצת ההימורים?  החסויות מתחלקות בצורה הבאה:
    "תקציב סך כל החסויות לגופי הספורט עומד על 87 מיליון ש"ח לשנה. רוב רובו של  התקציב, 80 מיליון ש"ח, מועבר לליגת העל בכדורגל גברים. ליגת העל בכדורסל גברים תקבל ב- 2013 תקציב חסות של 3 מיליון ש"ח וליגת העל בכדורסל נשים תקבל תקציב חסות של 2 מיליון ש"ח (אודות למנגנון של העדפה מתקנת).מיליון ש"ח נותרים מתחלקים בין גופים שונים" . 
  4. "בבואה להעניק חסות מועצת ההימורים פונה לקהל גברי ומגדירה את פעילות  הספורט ואת חווית הצפייה בו כעניין גברי" , ולכן ספורט נשים או ספורט נכים לא זוכה למספיק חשיפה או פירסום ,ולכן לא זוכה לחסויות.

לאור המידע הזה, והתלונות של ספורטאים פראולימפיים שטוענים וכנראה בצדק, שהמדינה לא מתקצבת אותם בניגוד למשלחות של המשחקים האולימפיים .
ב2009 הוגשה עתירה שדרשה השוואת תנאים לחברי הסגל האולימפי, ובג"ץ קבע שיחתרו להשוואת תנאים,ושיהיה נציג של הועד הפאראולימפי בוועדה שאחראית על תיקצוב המשלחות.
בנוסף, היתה ישיבה של ועדת החינוך התרבות והספורט, שקראה להגדיל את התקציב מ360,000 ל800,000, אבל בסופו של דבר הוקמה ועדת ציבורית, ועדת קמא.
ב2011 היתה עוד עתירה, הפעם נגד מועצת ההימורים. התביעה היתה שמועצת ההימורים לא מחלקת את הכספים בצורה הוגנת, ולא בהתאם לקריטריונים ולהמלצות ועדת קמא.  וועדת קמא המליצה על הגדלת התקציב להכנות המשלחת הפראולימפית ל1.1 מליון ש"ח לעומת  7.26 מליון ש"ח, התקציב לאימון המשלחת האולימפית הרגילה, וחלק מהסכום היה אמור לבוא ממועצת ההימורים.

. במשלחת האולימפית בשנת 2012 היו 37 ספורטאים, ואף אחד מהם לא הצליח להביא מדליה אולימפית  . במשחקים הפאראולימפיים באותה שנה, הספורטאים הביאו 8 מדליות. נועם גרשוני זהב בטניס יחידים. נועם גרשוני ושרגא וינברג זכו בארד לטניס זוגות.דורון שזירי זכה בקליעה במדליית כסף. קובי ליאון זכה בכסף על רכיבה באופני יד. ענבל פיזרו ארד בשחייה ל50, 100 ו200 מטר חופשי לנשים . (כן, שלוש מדליות ארד) . יצחק ממיטלוב 200 מטר חופשי לגברים, זכה בארד.

למרות זאת  ישראל השיגה יותר מדליות מברזיל, וגם יחס מדליות בכל משחק פראולימפי גבוהה יותר.
אז מה זה אומר על המחווה הזו בברזיל?  לדעתי זה דיי אומר שכרגע היא ריקה מתוכן, אבל אולי זו הצהרת כוונות להגדלת התמיכה והתיקצוב הברזילאי לספורט נכים.
משנת 2000 ברזיל עלתה מ22 מדליות , ל33 ב2004, ול47 ב2008 וירדה ל43 ב2012. כן אפשר לראות איזושהי עלייה בכמות המדליות של ברזיל , אבל השאלה אם לא הוכרו עוד ענפים, וכמות המדליות שחולקו החל משנת 2000, לא גדלה אצל רוב המדינות שהשתתפו.

מה דעתך? Comment

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: