סכום תקופה

אתמול גילה אופטיקאי שהאתר שאירח אותנו בין 2008-2012 נמחק מן הרשת – סטארט חברים כבר לא קיים, לא נגיש! אף אחד לא טרח להודיע שזה יקרה ומתי, אם כי צפינו שכך יהיה – מתוך נסיון מר בעבר: זה היה גם גורלן של קהילות MSN ישראל שהיו ביתנו הראשון. עוד תקופה בחייה של הקהילה שלנו הסתיימה.

הפעם התכוננו: הספקנו להעביר לכאן למעלה משנתיים מתוך ארבע שנות פעילותנו שם.

כל מי שחרד לגורלם של תכנים שהעלה לשם, אותם תכנים שלא הספקנו להעביר לכאן – עדיין יכול למצוא אותם  (חלקם) בגיגול, דרך המטמון (CACHE) של גוגל,

או (את חלקם) בארכיון הרשת – אפשר להתחיל מכאן http://web.archive.org/web/20111128123840/http://i.start.co.il/groups/onway/forum/default.aspx?PageIndex=2&forumoptions=0:1:11::

ולהעלותם לכאן כדי שימשיכו לחיות כתכנים נראים וברי תגובה והמשך דיון.

שימו לב:

 • דברים שלא קיימים באינטרנט יותר נשמרים במטמון גוגל לכל היותר שנה (12 חודשים) מאז שירדו מן הרשת.
 • סטארט היה מושתת על קוד HTML מיושן ולכן יש לערוך לפני פרסום כדי שהתוכן לא יוצג בצורה משובשת: אני מציעה להעלותם כטיוטה ולשתף את אופטיקאי או אותי בעריכה.

האירוע הזה מזכיר לי דיון ישן שהתקיים בבלוג הקהילה בסטארט, אשר לשמחתי נשמר בארכיון הרשת – והריהו לפניכם:

 סיכום תקופה

שלום לכולם!

עתה, שיום ההולדת של הקהילה ממשמש ובא – ב-30 באוגוסט ימלאו לה 7 שנים, מתבקש מאד איזשהו סיכום תקופה.

לפני כחודש היה נדמה לי שעם החזרה למקום הטבעי של הקהילה, בקטגורית אנשים וחברה, היא תחזור למסלול הפעילות  שלה מאז ומתמיד – גם אם קצת אחרת, גם אם טיפין טיפין ואולי גם ממש לאט. … אז זהו, שלא בדיוק…

ובכן, כך התחלנו –

זה – וארבעה שרשורים שפתחתי. אנשים אהבו, הגיבו, פתחו עשרות שרשורים נוספים – וגמני הוספתי קצת.

נראה שכולם אימצו  הכנסת האורחים והרגישו בבית, כל כך בבית – שביקשו לשנות את אופיו: חבר פתח דיון על כך שאמנם עדיין לא הגיע לגיל המוגדר בעמוד הראשי – אבל מה משנה הגיל כשמרגישים בבית, בחברה טובה וכיף יחד? כל חברי הקהילה, בכל הגילאים (אז – מ-13 ועד 60) הסכימו בהתלהבות, ברצינות שתובלה לעיתים בלא מעט הומור. נכנעתי: הקהילה עוד לא היתה בת חצי שנה כאשר הגבלת הגיל בוטלה רשמית, בעמוד הראשי.

מאז איפיינו את באמצע הדרך (שאז כללה גם את הידברות ביהדות כאחד מהפורומים בתוך הקהילה) שתי תכונות עיקריות:

* הקהילה היא החברים הרשומים הפעילים בה, בכתיבה ובהעלאת קבצים ומאמרים. הקהילה קובעת מה תכניה, מה כללי ההתנהגות המחייבים בה – ותפקידי הוגדר ע"י חברי הקהילה כמי שמנחה דיונים ופעילויות (משחקים , מפגשים ועוד) ומשגיחה שכללי ההתנהגות  האלה יישמרו (היו מפנים תשומת ליבי כשהופרו בדרישה "תעשי משהו!", נדיר אבל קרה).

* הקהילה פתוחה לכולם: כל מי שמרגיש ישראלי, קורא-כותב בעברית ורוצה להשתלב בקהילה הקיימת.

המילה "קהילה" היתה בעלת משמעות ותוכן מוגדרים.

….ואז נסגרה הפעילות החברתית באתר בו שכנה הקהילה. שבועות ספורים לפני שכל הקהילות שהיו בו נמחקו כליל מן הרשת, עברה הקהילה לאתר סטארט חברים.

הגענו לכאן ביולי 2008. מאז, נדמה שהכל השתנה. על אף שחלק מחברי הקהילה ששם נשארו נאמנים וחברים בה גם כאן, דפוסי הגלישה שלהם השתנו ורובם פעילים בה הרבה פחות. עיקר הפעילות בקהילה מאז המעבר לסטארט הוא של מי שאינם חברי קהילה – אורחים הרשומים בסטארט וגם, ובעיקר, כאלה שלא.

כן, נרשמו לקהילה חברים – רוב חברי הקהילה כיום נוספו אליה לאחר המעבר. אבל מלבד קומץ קטן (כ-5), הם אינם פעילים. כמחצית החברים הרשומים בקהילה הגיבו בשרשור אחד או שניים, המחצית השניה  לא השתתפה אפילו במילה בת 4 אותיות: "שלום" או בת 3 אותיות: "היי".

לכן, כיום, משמעות הגדרת המקום הזה כקהילה לא ברורה לי בכלל. התכנים לא השתנו בהרבה, כללי ההתנהגות נשארו כשהיו, עדיין מי שפעיל כאן הוא שקובע אותם – מה יש, כמה מכל נושא ולמה. אבל חיי קהילה, חיי חברה של קבוצת אנשים שבחרה להיות יחד כאן, במקום הוירטואלי הזה, אין: אפילו לי, שנוכחת כאן כל יום, אין מושג מיהם חברי הקבוצה הזאת.

אז מה יחגג ב-30 באוגוסט, אם בכלל? בואו וספרו לי אתם


4 תגובות

פתח כל התגובות

היו ימים,למזלי לא ידעתי אז על הגבלת הגיל.

כיום אני מתקרב ל-77 ,כך שלפני 7 שנים

הייתי קרוב ל-70 ולא לשישים.

המצב קשה בכול הקהילות כי ישנה התחרות של הרשתות החברתיות כמו הפייסבוק.אולי נמצא את הדרך להתפתח דרך הפייסבוק ולא נגדו.

אהלן סבא משה (:

כאשר הגעת לאמצע הדרך כבר לא היתה הגבלת גיל, למיטב זכרוני היא בוטלה כמה חודשים לפני שהגעת.

בכל מקרה, בחודשיה הראשונים הקהילה יועדה לבני 40 פלוס מינוס. עיקר המחאה החל מכיוון הצעירים יותר, אבל המבוגרים יותר מיהרו לתמוך בכל מילה שלהם וגם להוסיף עוד. נוצר מצב של אין ברירה אלא להכנע לרצון הרוב, שאין טעם להתעקש.

ההיכרות עימך היתה מהתחלה אחת הסיבות לכך ששמחתי  (ועדיין שמחה) שנכנעתי.

מה שיש כאן אין בפייסבוק. מיקרוסופט סגרה פעילות  הפורומים שלה בישראל, פורומים שהקהילות של שנינו נמנו עליהם, לטובת פעילות חברתית שונה – הפייסבוק. לכן, יש לי רתיעה חזקה מכל מה שהוא פייסבוק: לא שוכחת ולא סולחת היחס המזלזל והמשפיל של מיקרוסופט לגולשיה ולפרי עמלם, בעיקר לא שוכחת ולא אשכח.

ברור לי שבנוכחות רשתות חברתיות המאדירות את הפרט על כל פרטי פרטיו הכי בנאליים תמיד יהיו פופולריות  מקבוצות וירטואליות, אבל אני לא מסכימה שיש פה תחרות – כי השתייכות לקהילה  מטרתה שונה ממטרת ההשתייכות לרשת חברתית. השתייכות לפורום שונה עוד יותר, ממש שונה בקיצוניות מהשתייכות לרשת חברתית: השתתפות בדיונים מתאימה רק לאנשים כותבים, אנשים המסוגלים לבטא בכתב יותר מאשר לחיצה על כפתור LIKE פעם בשעה/ביום/בשבוע. לא כל מי שמשחק בפארמוויל יחשיב קריאת קטע הומוריסטי בן 15 שורות בתור בידור קליל, או ימצא עניין בדיון על זוגיות, או לחלופין – על אמינות התקשורת הישראלית.

על כל פנים, שלא כמו  בחלק מהקהילות כאן, באמצע הדרך כמעט תמיד יש עם מי לדבר ועם מי לדון. הבעיה היא שבדרך כלל אלה לא חברי קהילה.  יש אנשים שטוב להם פה וחוזרים שוב ושוב להתדיין ולהשתעשע יחד, אבל קהילה – כזאת שיש בה חברים קבועים ורשומים שהופכים את עצמם בעצם ההרשמה לקבוצה מוגדרת, את זה אין כאן.

החוסר הזה מחייב אותי, כחברת קהילה שהיא גם מנהלת קהילה, לוותר רלא פעם על ההנאה שבהשתתפות בפעילות שיש כאן לטובת רשמיות שהתפקיד מחייב כאשר לא מכירים עדיין. אני לא אוהבת את זה, על אף ששימור קיום הקהילה (בגלל הסכוי שפעם תחזור לתפקד ככזאת) מחייב זאת.

אני עושה את זה כבר שנתיים. אולי מספיק לחכות? אולי הגיע הזמן  שהטוענים לחברות בקהילה ישמיעו קולם? אני מקווה מאד שיעשו זאת עכשיו, בתגובה לפוסט הזה. אני מקווה שאתה הראשון מבין כולם שמגיב אליו

ובכן, עבר שבוע מאז העלאת הפוסט הזה.

הודעה הקוראת להגיב אליו נשלחה לכל החברים הרשומים בקהילה לתיבתם הפרטית בסטארט חברים. יומיים לאחר מכן נשלחה הודעה נוספת, זהה, נשלחה לאימייל של כל החברים שהסכימו לקבל אימיילים כאלה ומסרו לי כתובתם.

חבר אחד הגיב בעקבות משלוח ההודעה השניה.

מסקנתי:

תמונת המצב היא אחת מהשתיים – רוב חברי הקהילה הרשומים רואים ברישום זה סוג של מנוי למקור מידע המשמש אותם למטרות אחרות, או – שרוב חברי הקהילה כבר שכחו שהם רשומים ברשת סטארט חברים ומזמן לא מציצים לכאן.

מן הסתם – יש כאלה וגם כאלה.

בימים הקרובים תבוא הודעה על הפעולות הנובעות ממסקנה זו  בנפרד, בפורום

חברה… נא להתעורר.

אולי זה סיכום,אולי קשה לחשוב על הכל במבט לאחור אחרי תקופה כה ארוכה,  אבל בכל זאת התגובות רצויות.


5 תגובות בנושא “סכום תקופה

הוסיפו את שלכם

 1. אני רוצה להכניס תיקון…הגיל הצעיר ביותר היה 12. ולא, אין לי מושג מי זה אבל היה חבר/ה בגיל הזה בקהילה.

  בכל זאת…
  כל כך מרגש לראות את עמוד השער הישן והיפה הזה.

  אהבתי

  1. אינטרנט… לא הייתי סומך יותר מידי על גיל שמישהו טען… במיוחד בימי MSN העליזים, למעט אם נפגשתי איתו פנים מול פנים… אבל זה רק התחושה שלי…

   אהבתי

  2. נכון, היתה חברה שלך שהיתה צעירה ממך בשנה, וכולנו נזעקנו להסביר לה למה מוסר זה דבר מאד חשוב… אחרי שהשתכנעה, עזבה 😦

   אהבתי

 2. שי100 הפך את זה לכמעט פרויקט אישי.. העניין התפרש על כמה וכמה דיונים במשך כמה שבועות.. למיטב זכרוני הכל התחיל בטענה שהעלתה שאין שום טעם במעשים טובים, הם בסה"כ הופכים את מי שעושה אותם לפראייר

  אהבתי

מה דעתך? Comment

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: