כשהמשטרה פורעת חוק, סימן שכל דאלים גבר – או שהמשטר אוליגרכי?

אוליגרכיה היא צורת ממשל שבה רוב הכוח הפוליטי מצוי אצל חלק קטן מהאוכלוסייה (שהוא לרוב החזק ביותר גם במובנים אחרים – כלכלית או צבאית). המילה "אוליגרכיה" מגיעה מהמלים היווניות ל"שליטה" (ἄρχω arkho) ו"מעט" (ὀλίγον óligon). יש תאורטיקנים פוליטיים שטענו כי כל חברה היא למעשה אוליגרכיה, גם אם חושבים שיש בה מערכת פוליטית אחרת.

פעמים רבות שולטות באוליגרכיה כמה משפחות חזקות, המגדלות את ילדיהם במגמה שיירשו את כוח האוליגרכיה, בדרך כלל על חשבון שאר האנשים בחברה. בניגוד לאריסטוקרטיה (ממשל "הטובים ביותר"), כוח זה אינו תמיד גלוי, שכן האוליגרכים מעדיפים לעתים להשאר "מאחורי הקלעים", כשהשפעתם כלכלית יותר מאשר פוליטית ישירה. אם כי אריסטו הוא שהשתמש ראשון במושג כמציין שלטון של העשירים (ששמו המדויק הוא "פלוטוקרטיה"), אוליגרכיה אינה תמיד שלטון של העשירים, מכיוון שלפעמים האוליגרכים הם פשוט קבוצה מועדפת כלשהי. יש שהציעו, כי מדינות דמוקרטיות ליברליות רבות הן בעצם אוליגרכיות, מכיוון שהנבחרים אינם מייצגים את הבוחרים שלהם באמת.

מתוך אוליגרכיה. (2013, יולי 13). ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית. אוחזר 08:41, אוגוסט 17, 2013

לפעמים שיחות בין חברים הן התמציתיות  ביותר, המבטאות  הכי הרבה במעט מילים:

אני: ככה ככה…. החדשות שזורמות מהלילה עושות ממש רע בלב
ל: איזה חדשות ??
אני: כל מה שקשור לאלברט מיצהר, ששוטרים התעללו בו עם טייזר לעיני ילדיו, למרות שלא התנגד למעצר בכלל – וגם תקפו בטייזר שכן שבא לעזור לו – הכל בנוכחות אל"מ, חבר של המשפחה, שהתארח באותו זמן אצלו
ל: מזה איפה זה ??
 אני: אם אין קצין בכיר בצה"ל שנוכח ושכן שבא לעזור – מה עושה המשטרה? מפעילה טייזר גם על ילדים קטנים שמנסים לעזור לאבא?
הכל מרוח פה
והכל עכשיו בחודש אלול, חודש הסליחות
שהשם ירחם עלינו
 ל: בהחלט
אני: וזה רק התחיל..
בדיוק העברתי שרשורים ישנים על אלימות שרירותית של משטרה, מ-2009, 2010 ו-2011… הם פשוט עלו כמה מדרגות מאז, זה הכל
ל: גם בכדורגל היו מקרים..
אני: של אלימות מוגזמת של המשטרה, של אלימות נגד מי שלא עשה כלום?
 ל: גם..
 אני: יכול לתת דוגמא? – כי אני לא קוראת בד"כ חדשות כדורגל
ל: היה הרבה מקרים
שהיה בלגן ביציע ונכנסו שוטרים והגיבו באלימות אפילו נגד אוהדים תמימים שלא עשו כלום
אני: תגיד, אתה מרשה לי להעלות את השיחה הזאת באמצע הדרך ב-WP (בלי שמות)?

12 תגובות בנושא “כשהמשטרה פורעת חוק, סימן שכל דאלים גבר – או שהמשטר אוליגרכי?

הוסיפו את שלכם

 1. מה, עדיין מישהו חושב שמה שמכונה בפי כל "משטרה" זה (לפחות בכ- 20 השנים האחרונות) מה שמוגדר כמשטרה בפקודת המשטרה, באנציקלופדיות ובכלל ???
  מנסיוני – חוק וצדק יש בישראל כבר הרבה הרבה שנים ל:
  עשירים
  מושחתים
  מקורבים של הנ"ל
  ברי מזל במידה יוצאת דופן.

  כל השאר משרתים ומממנים של הנ"ל.
  "
  אוליגרכיה היא כמעט מוחלטת כאן. ראו מודעות על קורסים – "כיצד להשיג עבודה באמצעות קשרים"…
  כבר אמרתי מזמן שההוכחה הניצחת לטיפשותם של אויבינו היא שהם מבצעיםפ תקיפות ומפעילים אמצעי לחימה כלפנו, בעוד כל מה שנדרש כדי שנסראללה יוכל ללכת ברגל מבירות לירושליים מבלי שאיש יפריע לו, הוא ישיבה בחיבוק ידיים וחיים ארוכים. אנו נסדר את זה בעצמנו. לא צריך כוח ולא אמצעי לחימה.

  אהבתי

 2. כבר אמרתי מזמן שההוכחה הניצחת לטיפשותם של אויבינו היא שהם מבצעים תקיפות ומפעילים אמצעי לחימה כלפנו, בעוד כל מה שנדרש כדי שנסראללה יוכל ללכת ברגל מבירות לירושליים מבלי שאיש יפריע לו, הוא ישיבה בחיבוק ידיים וחיים ארוכים. אנו נסדר את זה בעצמנו. לא צריך כוח ולא אמצעי לחימה.

  עוד לפני קום המדינה אוליגרכים ערבים נלחמו על השליטה בשטח הזה… ואז הגיעו היהודים שעיצבנו אותם כי נוכחותם טרפה את קלפי משחק השליטה הישן מאד. כלומר, גם בדרך שבחרו בה, טפשית ככל שתיראה, יש להם סכוי לא רע לנצח – בגלל נסיון מאות השנים שלהם במשחקי שליטה בין אוליגרכים, שלנו אין. רק אם בדרך נס נתעשת ונצליח להפוך המדינה לדמוקרטית באמת, יש לנו סיכוי. דמוקרטיה הם לא מבינים, ואנחנו מבינים קצת – גם אם לא עד הסוף

  אהבתי

 3. זהו רק תיעוד חלקי של מקרה אחד ששביצע השוטר שנאשם בשימוש מופרז בטיזר, אקדח חשמלי, אך זהו לא המקרה היחידי : "מכות החשמל גרמו למתלונן לאבד שליטה על הסוגרים בגופו, והוא עשה את צרכיו לעיני השוטרים ולקול צחוקם. סך הכול חשמל השוטר אנעים את המתלונן 24 פעמים."

  אהבתי

  1. כלומר – לא כל דאלים גבר, רק אלה שיש להם קשרים טובים במקומות הנכונים – כי בלי הקשרים האלה אף אחד לא יטרח לטייח שום דבר.
   אם אמרנו אוליגרכיה ושחיתות (שתי אלה חברות טובות עוד מלפני שנולדו, בלתי נפרדות כמו תאומות סיאמיות), אז כבר עד הסוף. זאת בעיה של חינוך: לא מקפידים לשים גבולות.

   אז מה יקרה? – ירשיעו אותם, ייכנסו לכלא ויעשו ביצפר לכל הפושעים ששם. כשהם וחבריהם לכלא ישתחררו, המשטרה תוכל לעצור אותם רק בעזרת רמבו או סופרמן.
   הצד הטוב בכל זה: גם ראשי הפשע לא יוכלו להגיע אל המנוחה ונחלה – כי מי שלא שם פס על מה שהוא מייצג, עוד הרבה לפני זה לא ספר ממטר ואפילו מילימטר את מי שהוא מייצג.

   אהבתי

 4. עדות נער בן 17 מירושליים במשטרה :
  "הם באו למקום העבודה שלי והאשימו אותי ששברתי רכב של שוטר בשכונה שלי. הייתי כבול באזיקים, הם הרביצו לי בכל חלקי הגוף עם אלה מתקפלת ופצעו אותי, כל הגוף שלי עם סימנים. זו חתיכת טראומה, הם הרגו אותי שם במכות ואחר כך עצרו אותי ליומיים. היה לי אליבי,בסוף הם בדקו וראו שזה לא אני".
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4495031,00.html
  השוטרים הושעו מעבודתם עד לסיום החקירה של מח"ש.

  אהבתי

   1. אבל לפחות היה אישום או הרשעה ראשונה של שוטר בשימוש מוגזם בכוח. עשרים וארבע פעמים חישמל שוטר אדם אזוק באזיקים ללא סיבה מוצדקת.שאר המקרים זה נשאר אצל מחש אם בכלל זכה לטיפול ולא לסגירת התיק מחוסר ראיות, או חוסר עניין לציבור.

    אהבתי

מה דעתך? Comment

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: