אל תתנו להם רובים!

gunלכל מי שהשורה הזו נראית מוכרת, זה בגלל שהיא היתה חלק מסטיקר שהופץ לפני הסכם השלום של אוסלו כמדומני " אין שלום עם ערבים אל תתנו להם רובים" .
ברשותכם וברשותכן, לא אכנס לויכוח הפוליטי על זה.

בעשור האחרון , מסתבר כי מסוכן לא פחות לתת או להשאיר את האקדחים ברשות המאבטחים: 31 אנשים נרצחו בעשור האחרון ע"י אנשים שאמורים להגן על ביטחון ושלום הציבור, ושאינם שוטרים או מתנדבים במשטרה.
נתונים אלו לא כוללים את מי שנהרג מירי במרחב הציבורי, או את מי שנהרג שלא ע"י מאבטחים  .
הקורבנות האחרונים הם עו"ד נתן זורנו ז"ל וביתו ימית זורנו ז"ל, שנהרגו כשלקוח שהועסק כמאבטח ירה בהם בעקבות חוב כספי שלו כלפי האב.

דברי מירי רגב מהליכוד ביתינו: "הבהרנו למשרד לביטחון פנים כבר לפני חודשים שהמטרה צריכה להיות שכל בית עסק שיש בו נשק חם לא יקבל רישוי אלא אם כן ניתן להפקיד בו את כל הנשק, וכשיש – לאסור על מאבטחים להוציא את הנשק ממקום העבודה. בינתיים הרפורמה מתעכבת. כמה זמן צריכה לקחת עבודת מטה כשמדובר על חיי אדם? אנחנו במצב חירום".


לדעתי מירי רגב צודקת בקביעה הזו שלה. מתחילת 2013, נרצחו שישה בני אדם ע"י נשק שהושאר אצל מאבטחים.  תחשבו שבממוצע זה כמעט אדם בחודש.

אז מה הפיתרון מבחינתי למצב הזה? מוזמנים לקרוא למטה ולהגיב.

 1. מן הראוי מבחינתי שכל חברה שמאבטח שלה משתמש בנשק ומסכן חיי אזרחים מעבר לשעות העבודה תזכה אוטומטית לביקור של שוטרים שיעשו ספירת הנשקים שרשומים מטעמה או שמצויים ורשומים על שם בידיה.
 2. החרמת הנשקים של המאבטחים שמחוץ לשעות העבודה ונמצאים איתם למעט מי שבחברה מופיע בכוננות.
 3. כל נשק שימצא אצל עובד של חברת האבטחה שאינו עליו או נעול ,יוחרם והעובד עצמו יהיה חשוף לתביעה, כולל מי שבכוננות מטעמה .
 4. אין הכוונה למנוע מהחברה להעסיק או לקבוע משמרות לעובדיה המאבטחים בשלב ראשון , ולכן לאחר בדיקת כמות המשמרות במקביל יושאר אותו מספר של נשקים בחברה.
 5. הנשקים יושארו בחברת האבטחה  אך ורק בתנאי שיש מקום לנעול אותם בצורה בטוחה בחברת האבטחה. נשק פרטי של בעלי החברה, יוחרם גם הוא.
 6. אוטומטית תוגש תביעה על הפרת החוקים והתקנות מ2008, ועל סיכון שלום הציבור, ותביעה נגד התרשלות בעבודה כנגד החברה עצמה.
 7. רק לאחר שחקירת האירוע שבו המאבטח מטעמה בזמנו החופשי סיכן את שלום הציבור עם נשקו תסתיים, ולא ימצאו עובדות שיעידו על רשלנות גורפת מצד בעלי החברה, כלי הנשק שהוחרמו יוחזרו לחברה רק לאחר שבעליה חתם על מסמך שחושף אותו ישירות לתביעה אישית במקרה שעובד אחר יסכן את שלום הציבור עם אקדחי החברה.
 8. במקרה שימצא שהחברה התנהלה ברשלנות גורפת ( נניח אחוז מסויים מעובדיו שלא הקפידו על נעילת הנשקים בבתיהם, אי רישום בחברה עצמה מי בכלל בכוננות , או אצל מי נמצאים האקדחים כעת בפועל) , הנשקים שהוחרמו לא יחזרו לרשות החברה .
 9. בעלי החברה יקבל רישיון עסק על תנאי לזמן מסויים שבמהלכו יצטרך לתת דין וחשבון ולהראות שאכן הפנים ועובד לפי הנהלים והתקנות .
 10. עוד משהו שראוי לשקול, הוא להחליף בכל בחלק מהמקומות את האקדחים בשוט חשמלי, שוקר או טיזר . זה כלי נשק הגנתי, שיכול לעזור להשתלט על אדם המסכן את שלום הציבור מבלי לסכן אנשים אחרים.
 11. כמובן שרצוי לקבוע את התנאים וההגבלות על השוקר עצמו גם בחוקי המדינה, על מנת למנוע או להחקטין את הסיכוי שמישהו יחושמל למוות. ברור שאם אדם שיש לו קוצב לב יחליט לשדוד בנק וישלוף אקדח, שוקר יסכן את חייו יותר לעומת אקדח רגיל,אבל זה הרע במיעוטו לדעתי.

עידכון: בשעה 12:20 היום נמסר כי מבקר המדינה יפיץ טיוטות של דוח הביקורת שלו לגבי הנושא . המבקר יתייחס בטיוטא ובדו"ח לסיבות שבגללן אזרח יכול לקבל רישיון לנשק, ההגבלות על האדם, ההגבלות על אחזקת הנשק עצמו, והפיקוח על כלי הנשק. הביקורת מופנית כלפי:

 1. המשרד לביטחון פנים.
 2. המשטרה.
 3. גורמים במערכת הבריאות .
 4. גורמים במערכת הרווחה.

כמובן זו רק הטיוטא, וקשה לי להאמין שמשהו ממנה יפורסם. הרי דוחות מבקר המדינה לא מפורסמים בד"כ אלא רק לאחר כל התגובות של כל המוזכרים בדוח, על מנת שלא יעשה בהם לינץ' תיקשורתי ולא תינתן להם ההזדמנות להתגונן או להביע את דעתם ולהסביר את התנהגותם.


פוסט זה הוא המשך כמעט ישיר שוד בנק בבאר שבע , מאבטח בכותל , ומתקשר לדעתי גם ל: סוגיית הנשק בארה"ב , האם לפרסם  מקרי רצח המוניים על פרטיהם? , מעל 30 הרוגים בשני פיגועים בנורבגייה ,

מה דעתך? Comment

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: