התשובה החרדית להסתה: נתוני האמת • מסמך מרתק

גולש 'בחדרי חרדים', שלח את המאמר הבא ל'מייל האדום', בו הוא משיב לפרטי פרטים על מגוון טענות העולות תמידין כסדרן כלפי הציבור החרדי. את המייל הוא פותח בהקדמה קצרה:

מסמך זה מבקש למתן את השנאה החילונית, כלפי הציבור החרדי. מסמך זה מקווה למצוא נתיב הסברה רציונלי ושכלי, מבוסס ו'יבש', ובעיקר מגובה חד משמעית על ידי הנתונים הרשמיים שידועים למדינת ישראל, אך לא הזדחלו לידיעת הקהל הרחב בצד החילוני, מה שגרם להתקבעות של הסטריאוטיפ החרדי ה'קלאסי'. מסמך זה מבקש לקרוא תגר על מה שנחשב כיום כנקודת מוצא אקסיומטית שאין להרהר אחריה – הפרזיטיות, הבטלנות, הנכלנות והנצלנות החרדית.

המשך –  http://www.bhol.co.il/Article.aspx?id=57085

7 תגובות בנושא “התשובה החרדית להסתה: נתוני האמת • מסמך מרתק

הוסיפו את שלכם

 1. נחמד, תודה על הבאת הדברים… באמת ייחלתי לשמוע מה יש לצד השני לומר, אבל לאנשים, לא לח"כים הצבועים שמייצגים רק את האינטרסים שלהם.
  אבל יש כמה דברים שאני מוכרחה לומר שקוממו אותי.
  ראשית, כותב הדברים יוצא מנקודת הנחה שחרדים לא נהנים משירותי תרבות, חינוך ורווחה (אחת הדוגמאות שלו היתה שחרדים לא הולכים לסיפריה… וזה בוודאי לא נכון, כי אני רואה בעיקר חרדים בספריות).
  הכותב מציג נתונים של גברים חרדים עובדים, חרדים אקדמיים- ואפילו הוא מציין אחוזים נמוכים אצל החרדים, מאשר אצל החילונים. זה לא מתרץ, זה רק מקומם הרבה יותר.
  נכון, אני מסכימה שחלק ניכר מהמימון שגורם לקנאה כה רבה אצל החילונים- זה תרומות מארגונים חרדיים פרטיים, וכן, הנתונים על התעסוקה כנראה גבוהים יותר (כי יש הרבה שעובדים בשחור), אבל-
  מאוד מקומת ומעצבנת אותי הטענה הבאה של הכותב.
  הכותב טוען, כי רוב הצבא הם ג'ובניקים מובטלים. מעניין אותי האם הכותב עצמו עשה צבא, שהוא קובע דבר כזה? או שהוא גם התבטל, כמו אותם הג'ובניקים איתם הוא דיבר? הרי עיקר הצבא, אנשים שעושים שירות מועיל בבסיסים סגורים, לא פנויים באמת כדי לדבר עם אף אחד. תכלס, רק לג'ובניקים יש זמן לדבר. והוא ממשיך וטוען ש-
  14% מהגברים החרדים עשו צבא. 14! 14 אחוזים זה פחות מאחד לכל שישה ! את זה הוא טורח להעלות ולציין?! יופי, כולם יודעים שיש את גדוד "נצח יהודה" ואת "הנחל החרדי", אבל כשהמדינה בשעת מלחמה אין לנו את הפריבילגיה שרק אחד לשישה ילך לצבא.
  בנוגע לפשיעה, אני לא צריכה את הכותב בשביל שיאמר לי שזה חרטא… כי רוב הפושעים לובשים כיפה אחרי (ורצוי גם לגדל פאות) אחרי שהם נכנסים לכלא.
  והכותב ממשיך, ובלי בושה תולה את הבעיות של החרדים בכך שהם משתכרים בסכום זעום.
  בסיכומו של עניין, נחמד לקבל נקודת מבט מהצד השני, והדברים אמנם עושים מעט סדר בבלאגן- אבל הם מעלים יותר שאלות מאשר תשובות.
  ורגע, המטרה היתה להדוף את הביטוי "תפסיקו להתבטל ולכו לעבוד/לעשות צבא", אז איך בדיוק זה הודף משהו?

  אהבתי

 2. לקח לי הרבה זמן עד שמצאתי פנאי לקרוא הכתבה הארוכה הזאת עד סופה.
  חישובים סטטיסטיים אף פעם לא היו הצד החזק שלי, בכל זאת הנתונים מעניינים.
  אני לא מסכימה עם כל ניתוחי הנתונים המוצגים – במיוחד במה שקשור לאחוזי פשיעה: חרדים רבים מעדיפים לפנות לבית דין תורה (שפועלים על פי החוק העברי, פעילותם מעוגנת בחוקי המדינה) ולא לרשויות המדינה, נתוני הלמ"ס לא כוללים מה שלא הגיע לטיפול מערכת המשפט של המדינה ואין נתונים סטטיסטיים של המקרים הנדונים בכלל ב"ד תורה בארץ (למיטב ידיעתי).
  באשר לשירותים עירוניים – הכותב התעלם באלגנטיות ממוקש מימון שרותי הדת העירוניים – שהרי לכל ישוב (לפחות העירוניים) ושכונה יש רב, לא? – שרותי הדת העירוניים כוללים פיקוח על כשרות בכמה תחומים, הכשרה, שחיטה, מקוואות, מזוזות, אחזקת בתי כנסת ופעילותם (באופן חלקי לפחות), רישום ועריכת נישואין וגירושין ועוד.
  הכותב גם לא מציין שבחברה החרדית בישראל, כמו גם בכל העולם, רוב השרותים החברתיים מסופקים על ידי גופים קהילתיים במימון פרטי (כולל גם הרבה תרומות) מבלי לעבור דרך צינורות ממשלתיים כלליים או עירוניים: שרותי רווחה, חנוך ופנאי (ספריות הן רק חלק קטן מזה), שרותים פיננסיים, משפטיים, דתיים

  ינשופית,
  בספריות אוניברסיטת ת"א, ועירוניות גוש דן והשרון שבהן הייתי (לא מעט מהן) לא ראיתי אפילו חרדי אחד, מעולם, כבר עשרות שנים. ממה שסיפרו לי – הם לא זקוקים להן: יש להם מערכת עניפה של ספריות פרטיות משלהם, כולל ספריות השאלה.
  לגבי הפשיעה ובכלל – לא כל חובש כיפה הוא חרדי, אלא מבין חובשי הכיפות רק מיעוט קטן הוא חרדי – ההכללות שלך ממש מעליבות את כל הקונסרבטיבים, דתיים לאומיים, חלק לא קטן מהרפורמים, כמו גם ציבור גדול של שומרי מצוות מכל העדות שרובם המכריע חובשי כיפות, משרתים בצבא באחוזים גבוהים בהרבה מן החילונים ומתרחקים מכל מה שחרדי. לא רק הרב הראשי היוצא יונה מצגר (חרדי) יצא בפומבי נגד תופעת "כיפת הרחמים" (מושג שהוא טבע) של פושעים.
  גיוס בצבא – גדוד נצח יהודה והנחל החרדי הם היינו הך, למיטב ידיעתי. הם גם לא מהווים 14% מהציבור החרדי. על חרדים לאומיים שמעת? אני מכירה חרדים יוצאי צבא שבהם אנשי קבע בדימוס ששרתו בצבא 20 ו-30 שנה, הם לא מעטים ויש הרבה מעבר למי שהכרתי, מחפ"שים ועד קצינים בדרגות הכי גבוהות, מפקדי חטיבות וחילות… בנוסף, הפרסומים הנוכחיים שהצבא לא רוצה לגייס חרדים ומעוניין לדחות את זה הם לא חדשים – זה פשוט לא כל כך פורסם קודם. בכללי – חרדים תמיד רצו להתגייס יותר מכמה שהצבא רצה או היה מוכן לגייס. גיוס חרדים נכפה עכשיו על הצבא לא פחות, אם לא יותר, מאשר נכפה על חרדים.

  אהבתי

  1. אני רואה הרבה חרדים בסיפריות…. פעם הבאה שזה יקרה, אני אדאג לשים לב גם איפה הם יושבים, באיזו מחלקה.
   לגבי "כיפות הרחמים" (כן, ביטוי מעניין), אני הבחנתי בכך שהם בהכרח הופכים לחרדים. רואים את זה במראה החיצוני שלהם, והיתה על כך לא מזמן כתבה ארוכה בחדשות 2. בשורה התחתונה, הרבנים של בתי הכלא מחזיקים באינטרס להפוך אותם לחרדים ממש, ואילו לפושעים- כמה שיותר שחור, יותר טוב.
   למה מעליבה? אם כבר , נתתי להם קרדיט….

   בנוגע לכפייה של גיוס החרדים על הצבא, אני פשוט לא חושבת שהם יודעים מה לעשות איתם. הם כן רוצים עוד חיילים, אבל בגלל שהצבא ידוע בכישלון שלו לשבץ אנשים למקומות הנכונים, אז גם עם החרדים אין להם מושג מה לעשות.

   אהבתי

  2. 🙂 זה קרדיט רק בעינייך.
   למשל, בשביל קונסרבטיבי שרבניו כלל לא נחשבים רבנים ע"י החרדים, במה זה קרדיט?

   לגבי כיפת הרחמים, אני חוששת שאת טועה: רב הכלא הוא פונקציה שנותנת בכלא שרותי דת לכל דורש, האינטרס שלו הוא קודם כל שאיש לא יעשה התורה קרדום לחפור בו. – ראי כאן – כיפת הרחמים וגם כאן – תורידו את הכיפות, מתחזים!

   אהבתי

   1. חחחחחחחח חמוד אורי אורבך…
    וזאת לא מסקנה שלי, זה מה שראיתי בכתבה בחדשות סוף השבוע בערוץ 2.
    מכיוון שהרבה מאוד תקציבים מגיעים לאגפים תורניים, מכיוון שראוינו אסירים שטענו שלפני שכנסנו לכלא לא היו אפילו מסורתיים ובכלא הפכו לחרדים, מכיוון שהתנאים באגף התורני קלים יותר מהאגף הכללי ומכיוון שרוב האסירים לא נשארים דתיים כלל לאחר שהם משתחררים-
    זאת המסקנה שהיתה לכתבה.

    אהבתי

    1. חחח מתאים בדיוק לנאמר כאן: חרדים שומרים חוק,כלומר "לא עושים בעיות", וזה אינטרס מובהק של הנהלת כלא – אז הם מצ'פרים את מי שעושה את זה. מסתבר שזה לא קשור לדת בכלל…. חבל שהפועל היוצא מזה אינו שכל מי שממשיך לשמור מצוות אחרי שמשתחרר יוצא ממעגל הפשע… אולי שיתוף פעולה עם רבנמי כמה קהילות חרדיות, שבא לוודא שהחזרה בתשובה תמשיך, תצליח בזה

     אהבתי

מה דעתך? Comment

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: