מיסיונרים- היחשפו!

המחשבה עלתה אצלי בעקבות קריאת הכתבה הזאת http://www.mynet.co.il/articles/0,7340,L-4377319,00.html

ובעקבות סיפור ששמעתי ממש לפני כמה ימים, אודות משפחה נורמטיבית- אבא, אמא ושני ילדים.

האבא והאמא עובדים, מרוויחים יפה, שניהם יהודים לא אדוקים.

יום אחד מישהו בא לאבא ואמר לו "איזו משפחה יפה יש לך. ומה אם יקרה להם משהו? אתה לא מוגן.. אתה חייב לעשות הכל כדי להגן על המשפחה שלך". האבא התפתה.

כיום בני הזוג חיים בתור "יהודים משיחיים". הם הורידו מזוזות, הם לא חוגגים ימי הולדת או חגים- מלבד החגים של הדת שלהם. הילד הקטן לא מבין למה הוא לא מקבל מתנות ליום ההולדת. הבת שלהם הודיעה להורים שהיא לא מתכוונת לחיות לפי אורח החיים הזה. היא רוצה לאכול, היא רוצה לצאת לטייל עם חברות, ללמוד באוניברסיטה, לעשות צבא…ההורים הציבו אולטימטום: "או אנחנו והדת או כלום" וסילקו את הילדה מהבית. ילדה בת 20, עם הורים בריאים ומבוססים כלכלית- חיה במשפחת אומנה. ההורים מתכחשים לה, אוסרים עליה לבקר את האח הקטן שלה. ויתרה מזאת- במקום לעזור לילדה שלהם כלכלית, הם ערכו שיפוץ בבית, שברו את הקירות של החדר שלה והרחיבו את הסלון על חשבונו.

אז יש כאן כמה אלמנטים. ראשית, איזה מין הורים עושים את זה?

שנית, איזו מין "קהילה מגובשת שדואגת למשפחה" והבטיחה לאבא ללמד אותו להגן על המשפחה, מאפשרת דבר כזה?

שלישית, האם מותר לערוך פעילות מיסיונרית?

ואם לא, עד כמה חופש הביטוי מאפשר לנו להגביל דבר כזה?

3 תגובות בנושא “מיסיונרים- היחשפו!

הוסיפו את שלכם

 1. כשאדם חי כאדם יהודי, במדינה יהודית, לעתים נשכח הייחוד של הדת. השגרה הלוחצת, העניינים היומיומיים, ובמיוחד אם הם לא אדוקים ולא שומרים שום מצווה, גם אין להם זיקה ליהדות מלכתחילה.
  ואז בא מישהו עם לשון פתלתלה, ומציע לאנשים כאלו מלכודת דבש.
  אנשים כאלו מאבדים את הראש, הם מחוקים, הם כמו זומבים שפועלים לפי כוח האינרציה ונמשכים עמוק יותר ויותר אל תוך הכת.
  מתוך ההיכרות האישית שלי עם "יהודים משיחיים", אני טוענת שהם כת ולא שום דבר אחר. אם זה מריח כמו כת, נשמע כמו כת, נראה כמו כת- אז זה כת. ויש לטפל בנפגעים שלהם כמו בנפגעי כת.
  בכתבה גם נטען, כי מציעים לאנשים עניים עזרה כלכלית אם הם יצטרפו אליהם- כך לא פועלת דת, כך פועלת כת.

  גם אם לא יצליחו למנוע את הפעילות שלהם, ונניח והם סוג של תת-דת חדשה, הרי שאת הפעילות המיסיונרית יש לאסור בכל מקרה. לא ייתכן שאנשים פגיעים יחשפו בצורה אגרסיבית לתוכן כזה, זה בדיוק כמו למכור חמש אייפונים לזקנה חירשת.
  דת אמיתית, היא דת שאנשים יבואו אליה בעצמם. צריך לאפשר להם גישה, להכיר להם את העולם, אבל לא בכוח ולא כשמביאים אותם. מסעות הצלב נחלו כישלון צורב, לא לימדו אותם שההיסטוריה חוזרת על עצמה?

  אהבתי

 2. ראשית, איזה מין הורים עושים את זה? הורים שאיפשרו שישטפו להם את מוחם, ושלא מסוגלים כעת לחשוב מה טוב להם ולמשפחתם.

  שנית, איזו מין "קהילה מגובשת שדואגת למשפחה" והבטיחה לאבא ללמד אותו להגן על המשפחה, מאפשרת דבר כזה? אם הבת לא מוכנה לחיות לפי ערכי המשפחה או הקהילה.אולי הבת מתריסה כנגד הקהילה,אז מבחינתו של האב להגן על ערכי המשפחה מפני אותו גורם שמאיים להחריב את העולם הזה.. רק חבל שהמשפחה עצמה היא לא אחד מהערכים של האב, אחרת היה עושה חושבים לגבי הרחקת הבת ממנה.

  שלישית, האם מותר לערוך פעילות מיסיונרית?
  ברמת החוק היבש, זה מותר, כל עוד לא מובטחת טובת הנאה לאחר ההמרה של הדת.אם מובטחת טובת הנרה חומרית, זה אסור.
  סעיף 174א. לחוק העונשין תשל"ז-1977 עוסק במתן הטבות כפיתוי להמרת דת וקובע כי הנותן או מבטיח לאדם כסף, שווה כסף או טובת הנאה חמרית אחרת כדי לפתות אותו להמיר דתו או כדי שיפתה אדם אחר להמיר דתו, דינו – מאסר חמש שנים או קנס 50,000 לירות.

  סעיף 174ב. לחוק העונשין תשל"ז-1977 עוסק בקבלת הטבות תמורת המרת דת וקובע כי המקבל או מסכים לקבל כסף, שווה כסף או טובת הנאה חמרית אחרת תמורת הבטחה להמיר דתו או לגרום לכך שאדם אחר ימיר דתו, דינו – מאסר שלוש שנים או קנס 30,000 לירות.

  ואם לא, עד כמה חופש הביטוי מאפשר לנו להגביל דבר כזה? כל עוד לא מובטחת טובת הנאה חומרית, זה לא נאסר בחוק…אחרת היו יכולים להזמין נמשטרה בכל מקום שבו רואים חילוני ,או אדם ללא כיפה מניח תפילין, בדוכן, לא?
  עם זאת, לקטינים יש הגנה מיוחדת בחוק: "(1) מי שהמיר את עדתו ולא מלאו לו שמונה-עשרה שנה אין תוקף להמרתו אלא אם כן נתקבלה הסכמתו של אחד מהורי האדם או הסכמת אפוטרופסו והודיעו על הסכמה זאת לממונה על המחוז. "

  אהבתי

  1. אלו הגדרות יבשות, חוקים עתיקים שהרלוונטיות שלהם תקפה בערך כמו הרלוונטיות של הלירה הישראלית. ואותם המיסיונרים משתמשים בפרצה הזאת, והרי לא באמת יוכלו להוכיח שהובטח כסף לאותו האדם בכתבה- זה מילה שלו נגד מילה של מיסיונר מפולפל.
   בפועל, מספיק שאדם מעט מוטרד או שהמחשבה שלו מונחת לא במקום, ואפשר למכור לו כל שטות.

   אהבתי

מה דעתך? Comment

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: