לשיפוטכם: מי סגר את המים? או: תולדות אגן סיני

הפעם קטונתי מלהביע דעה. נתקלתי בידיעה, אספתי קצת מידע על המוזכרים בידיעה – ואני מגישה המידע לשיפוטכם, מזמינה אתכם לנתח המצב ולומר לי וזה לזה מה בעצם קורה פה לדעתכם.

מידע רוכשים – ככה קוראים לזה בעברית. מסע הרכש התחיל בישראל היום:

מישהו הפסיק את זרם המים

תושבי ניר גלים חיים על בקבוקי מים מינרליים והקצבה מהמועצה כבר שבוע ¬ כתם זיהום, שמקורו אינו ברור, הביא לכך שמשרד הבריאות הורה להפסיק את קידוח המים המקומי, שמספק מים לברזים ¬ חלק מהתושבים טוענים שמדובר בניסיון להלאים את הקידוחים, על ידי זריעת פאניקה מיותרת ¬ אחרים מאשימים במצב את המפעלים הסמוכים, ובהם אגן כימיקלים ¬ ממכתשים אגן נמסר: "משקיעים רבות בטיפול בניר גלים ותושביו"

מי שרוצה לדעת קצת יותר על מושב ניר גלים – מוזמן לקרוא בכתבה. ומה עם אגן כימיקלים? המפעל ידוע כמפעל מזהם – האם זיהם רק את המים? מה קורה שם בעצם? ומה קורה באגן כימיקלים בזמן האחרון? – על כך בכתבות הבאות, המועלות על פי סדר פרסומן: –

כלכליסט 23/12/2010, גולן חזני:

בלעדי ל"כלכליסט": מכירת השליטה במכתשים אגן לכימצ'יינה הסינית על סף סגירה

לאחר 3.5 חודשים של משא ומתן קרובים הצדדים לחתימת ההסכם.

כלכליסט 09/01/2011, שהם לוי:

הסינים באים: נחתמה העסקה למכירת השליטה במכתשים אגן לכימצ'יינה

בעקבות השלמת העסקה צפויה כור לרשום רווח הון של 148 מיליון שקל. העסקה נחתמה אמש לפי שווי של 2.4 מיליארד דולר למכתשים אגן, פרמייה של 10.4% על מחיר הבסיס של המניה הבוקר

מוסף "ממון" של ידיעות אחרונות, 13/06/2011, עמיר בן-דוד (לידיעה כפי שהופיעה ב-YNET) :

בגלל הרעש: מפעל אגן כימיקלים ייסגר בלילה

רגע לפני המכירה לסינים: מפעל אגן כימיקלים הסמוך למושב ניר-גלים, ליד אשדוד, ייסגר בלילות לאחר שהוכח סופית כי הוא מהווה מפגע רעש ליישובים הסמוכים.

בשבוע שעבר נסגר המפעל לשני לילות לניסיון, כדי לבחון את השינוי ברעש באזור, והירידה שנמדדה בעוצמת הרעש ביישוב הסמוך הייתה משמעותית מאוד. לפיכך התגבשה במשרד החלטה שאין מנוס מסגירת המפעל בלילות עד לטיפול בבעיות הרעש. החברה לא דיווחה עד כה לבורסה על הסגירה הזמנית ואיומי הסגירה בשל בעיות הרעש.

אגן כימיקלים, חברה-בת בקבוצת מכתשים-אגן שבשליטת נוחי דנקנר, ממוקם במרחק ‭300-200‬ מטרים מבתיו של מושב ניר גלים. בין המושבניקים למפעל שורר עימות מתמשך על רקע שורה של טענות שמעלים התושבים זה שנים. בעבר נחתם ביניהם הסדר פיצויים בעקבות טענת התושבים כי יבולים בשדותיהם נפגעו בעקבות פעילות המפעל, המייצר קוטלי עשבים.

אגן כימיקלים, כמו שאר מפעלי מכתשים-אגן, אמור להימכר לחברת הכימיקלים הסינית כימצ'יינה. הוא אמנם רק אחד ממפעלי החברה בארץ ובחו"ל, אך מהווה עוגן חשוב בערכה של החברה מבחינת הסינים. אם המשרד להגנת הסביבה יסגור את המפעל בלילות, הדבר יכול להשפיע על היקפי הייצור ולפגוע ביכולתו לנצל את השעות שבהן עלויות החשמל נמוכות יותר, מה שעלול להשפיע על רווחיותו.

….

כלכליסט 17/10/2011, גולן חזני:

העסקה נסגרה: כימצ'יינה העבירה 2.4 מיליארד דולר למיזוג עם מכתשים

……

נתניהו:"זהו הישג גדול למשק הישראל"

רה"מ בנימין נתניהו התקשר לברך את דנקנר על העסקה: "זהו הישג גדול למשק הישראלי. העסקה מוכיחה את עוצמתה הכלכלית של מדינת ישראל". דנקנר אמר לרה"מ: "בכל העולם מביטים בהנהגה הכלכלית שמזניקה את המשק הישראלי קדימה".

יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ אמרה בתגובה כי  "הברכה ששיגר נתניהו לדנקנר נוכח הרווח שלשל לכיסו ממכירת מכתשים אגן בנגב לכימיצ'יינה הסינית מקוממת ואינה במקומה. אין מקום לברכות אלא לצער עמוק ולהבנה כי מדובר במפעל ישראלי מתוחכם וגדול אשר סיפק פרנסה לאלפי משפחות בנגב, ונוכח ניהול כושל, והעברתו כעת לידי הסינים – אחת דינו להיסגר אחרי תהליך מייסר של פיטורים. על רה"מ להבין כי בלי תעשיית כחול לבן משגשגת לא יהיו בישראל פרנסה לעובדים, פיתוח מדעי וצמיחה למשק".

מה דעתך? Comment

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: