דעה: חשיבה ירוקה מוזילה יוקר המחייה

LuckyHunch
24/08/2011 14:08

1.

דעה: שנצא מהאוהלים לבניינים ירוקים – תרומת עקרונות של קיימות לדיור בר השגה והוזלת יוקר המחייה

מאת: עו"ד מיכל ביטרמן*

המחאה הנוכחית נוגעת לסדר חברתי-כלכלי חדש במדינה ולזכות הבסיסית לקיום אורח חיים בהישג יד המושתת על ערכים שיווניים וצודקים יותר. בתוך כך נסוב הדיון סביב סוגיות של דיור בר השגה, דיור ציבורי, הוזלת יוקר המחייה, צמצום פערים והיכולת של שכבות במצב סוציו אקונומי נמוך-בינוני ואוכלוסיות מוחלשות להתקיים בכבוד ובאיכות חיים בסיסית. עקרונות של בנייה בת קיימא יכולים, ולמעשה חייבים להיות מאומצים כשהמחאה מתקדמת לעבר ניסוח פרקטי של השינוי המבוקש.

אקדים – לא, לא מדובר בהעמסת אג'נדה נוספת על גב מאבק עמוס ממילא או ברכיבה על גלי מחאה פופלרית. הכוונה היא לתרום לשיח הנוכחי הנוגע ל"איך": איך לקבל דיור בר השגה ויותר מכך, איך לתפעל ולתחזק אותו. איך להוריד עלויות מחייה שפוגעות מעל לכל באוכלוסיות במצב סוציו-אקונומי נמוך, ובפרט הוצאות התפעול (דוגמת חשמל ומים) שיכולות להגיע ל-20% מהמשכורת החודשית. איך המרחב הבנוי, בו שוהים כ-90% מהזמן, יכול וצריך להיות בריא ונעים יותר וזאת – ללא השקעה כספית האפשרית רק לאלו שידם משגת. איך מספקים דיור ציבורי נאות לאוכלוסיות מוחלשות (קשישים, חולים, חוסים, נשים מוכות).

להמשך, ובו הסבר ופרוט מעשיים עם מספרים להמחשה

2.

גם אם כל מה שיצא מהמחאה שעכשיו זה שילמדו ממנה איך ליצור אנרגיה זולה וזמינה לכל כמו שמודגם כאן, דיינו. לא?

אני אומרת: הלוואי שכך יהיה!

ומה אתם אומרים?

optikay
25/08/2011 00:00

מה שחסר בעיני, זה הסבר בסיסי על מהי בנייה בת קיימה?

אין תו תקן לבנייה ירוקה, ולכן זה מונח ערטילאי. בסופו של דבר, המטרה היא לבנות מבנה או מבנים, שכונה שלמה למשל,  תוך התחשבות בסביבה על מנת להקטין את ההשפעה השלילית  שלו על הסביבה .

מה זה אומר במפרט קונקרטי ככל הניתן?

 1. בניית המבנים ככה שיהיה מקסימום אור בדירה ושרוח תוכל להיכנס דרך הפתחים, על מנת לצמצם את הצורך בשימוש בתאורה מלאכותית או מזגנים.
 2. בנייה בעזרת חומרים משומשים: מוטות ברזל ממוחזרים למשל, כדי לצמצם פגיעה סביבתית הנדרשת להפקת עופרות ברזל חדשות.
 3. בניה בחומרים מבודדים, שיעזרו לשמור על החום או הקור, ויחסכו בריחת חום או קור מהמבנה.
 4. מערכות מיזוג מרכזיות אם יש כאלו, אם יהיו עם מסלולים ישרים ככל הניתן, ידרשו הספק יותר קטן למנוע שלהן, מה שיקטין את צריכת החשמל .
 5. איסוף המים הנפלטים מהמזגנים עבור השקייה של גינות, מילוי בריכות, או הדחת מים באסלות.
 6. איסוף מי גשם מהמרזבים להדחת אסלות.
 7. התקנת פנלים סולריים על החלונות או על הגג עבור ייצור חלק מצריכת החשמל של המבנה באופן עצמאי.
 8. התקנת גלאי תנועה שיכבו אורות בחדרים שבהם אין אף אחד באופן עצמאי.
 9. תאורה, כמובן חסכונית בחשמל, ולא נורות להט.
 10. צביעה נכונה:
  1. גג לבן  יקלוט פחות קרינת שמש לעומת גג מזופת. לכן, גג לבן יעזור לחסוך עלויות מיזוג בקומה העליונה שסופגת את מרבית קרינת השמש.
  2. צבעים בהירים, יאפשרו לנו להשתמש בתאורה עם הספק נמוך יותר בחדר, כי הצבעים לא יבלעו את האור הנפלט מהמנורות .
 11. אם מדובר בבניין מגורים  ובמיוחד רב קומות אז הפרדת הפסולת :
  1. לפסולת אורגנית שניתן להשתמש בה להכנת קומפוסט, דשן למעשה לגינה של הבניין.
  2. לפחיות או בקבוקים למיחזור.
  3. לניירות- פח לנייר למשל ליד תיבות הדואר,ופח גדול יותר שירוקן לפח מיחזור נייר עירוני.
  4. פח לסוללות- כי סוללות דורשות טיפול מיוחד בגלל המתכות הרעילות שיש בהן.
  5. לקופסאות פלסטיק ובקבוקים בלי פיקדון- שילכו למתקן האיסוף של אל"ה.
  6. אם יש פסולת אורגנית שלא מתאימה למיחזור דברים שומניים למשל,אז פח שדוחס את הנפח יהיה ידידותי יותר לסביבה, כי יצמצם את הנפח שיעבור בסופו של דבר למטמנה.
 12. גידול ירקות ופירות אורגניים, שיעזרו לחסוך כסף בקניות בסופר, ומנגד בלי הדברה הם גם יעזרו למנוע את זיהום הקרקע.
 13. תחזוקה נכונה של המערכות השונות, המזגנים (ניקוי מסננים מאבק למשל) , גלאי התנועה , בדיקת אי סתימת המרזבים או דליפה בצינורות איסוף המזגנים, בדיקת הביטון של בריכות הניקוז הן של הביוב והן של המים האפורים, יעזור לוודא תיפקוד מקסימלי שלהן וחיסכון בעלויות.
 14. הדבר הכי יעיל על מנת לפגוע בקרקע, זה כמובן לבנות על אזור שכבר הרוס. למשל, על קרקע של מבנה ישן,או לחילופין על מחצבה או מכרה שאינם פעילים .

אם מדברים על בניית קומפלקס או שכונה שלמה, או כמה בניינים, יש חשיבות למיקום ולמבנה של כל אחד מהם,ולדרכי הגישה בינהם,ולניצול מקסימלי, נניח העמדת תחנות רוח שמסתובבות על ציר אנכי באמצע כיכר ליצירת חשמל  שיאגר ביום ויאיר את מגרש הספורט בלילה.

מה שחשוב להבין, זה שאין תקן אחד לבנייה ירוקה, או בנייה ברת קיימה, ולכן כל הצעדים והדרישות הללו שהצגתי, הם דברים שבעיני הם חלק מבנייה ברת קיימה.  זה לא מפרט מייצג כלשהו.

optikay
25/08/2011 00:11

בישול סולארי, הטכניקה הזו במקור מרמת טיבט:

במקום מחבת עם פופקורן, הם מעמידים קומקום להרתחת מים,או סיר לנזיד…

 

LuckyHunch
25/08/2011 00:57

אני בעד, אבל לפני שאתם קופצים משמחה על פלאי האנרגיה הסולארית,כפי שאני עשיתי לפני דקות בפייסבוק, כדאי שתקראו הראיון הזה עם פרופ' זסלבסקי, מ- 7 באוגוסט 2011: –

רופרט מרדוק רצה להשתלב בפרויקטים בתחום האנרגיה בישראל
07/08/2011

כך חושף פרופסור דן זסלבסקי בראיון ל-Energianews.com ומגלה מי היה שותפו למיזם שעליו דובר: "הם נסוגו מהרעיון רק בגלל הביורוקרטיה הישראלית"

למאמר המלא, כולל הסברים  פשוטים למבינים ולשאינם מבינים כל כך (כמוני, למשל) 

לאחר שקוראים את זה, הידיעה הנלהבת הבאה כבר נקראית לגמרי אחרת: –


פרח המדבר – מגדל שמש חדש בערבה

שלא כמו מגדלי אנרגיה סולארית אחרים ברחבי העולם, הבנויים מפלדה מגלוונת, מגדל השמש החדש שהוקם בסוף חודש יוני 09 בערבה, מעוצב בצורת פרח צבעוני ומשתלב עם הטופוגרפיה והצבע הטבעי של הנוף באזור. עיצוב מגדל השמש מאגד בתוכו מרכיבי אמנות, פיסול, ארכיטקטורה ונשמה, והוא מסמל הרמוניה ואיזון עם הטבע, לדברי האדריכל חיים דותן.

האדריכל חיים דותן הוא שעומד מאחורי תכנון ועיצוב מגדל האנרגיה הסולארית החדש בערבה שנמצא במרכזה של תחנת האנרגיה הסולארית של חברת AORA, הממוקמת בקיבוץ סמר שבערבה. האדריכל חיים דותן, מתכנן מגדל השמש, נבחר לאחרונה לתכן ולהקים את הדוכן הישראלי בתערוכת WORLD EXPO שתתקיים בשנחאי 2010.

להמשך הכתבה

LuckyHunch
25/08/2011 01:06

ראו גם כאן:

יש לנו גז מצרי שוב!

LuckyHunch
25/08/2011 01:09
optikay
31/08/2011 22:28

כתבה על מה זה מוסד אקולוגי ברמה הכי גבוהה– בית ספר אקולוגי…

התקן העולמי המחמיר ביותר לבניה ירוקה כולל :

 1. סטנדרטים מחמירים בתהליך הבנייה,
 2. המבנה המושלם נדרש להוכיח במשך 12 חודשים את יכולתו העצמאית לייצר, לשמר ולשחזר 100% מהאנרגיה והמשאבים הנדרשים לתפעולו הרציף
 3. עליו לעשות זאת  מבלי לגרוע, לשנות או לעצב מחדש את פני הסביבה בו הוא ממוקם.

רק אז הוא מוכר רשמית כ-Living Building. עד היום, רק שלושה פרוייקטים הוכרו כ-Living Building על ידי ה-ILBI. שניים בארה"ב ואחד בקנדה.

LuckyHunch
01/09/2011 02:26

מה שמחזיר לטענות שחברות האנרגיה משקיעות הון בלטרפד כל נסיון לחסוך אנרגיה……

LuckyHunch
01/09/2011 02:43

מותר לקוות  שמחאת הדיור תגרום לשלטון להענות לצרכי הציבור. אל הנה למה זה לא יקרה, וגם כמה הצעות:

Introduction:
The URBAN FREE HABITAT SYSTEM defines a 3D space for any person to use. It may be placed in various parts of a city to provide persons with a place to relax, eat, sleep, etc.
The URBAN FREE HABITAT SYSTEM is a low cost system that could easily be initiated and implemented by local communities. The required materials and knowledge of construction methods are all available to average citizens; no top-down organization or expertise is needed.
Once moored at a site in a city, the URBAN FREE HABITAT SYSTEM can be customized by the community to suggest a specific use. For example, it could be designated as a Caravanserai (a traditional Eastern inn for travelers), a meeting place for locals, or a noncommercial café and kitchen.
The structure can also be customized to meet local needs or weather conditions. Though the basic version shown on this page does not protect the users from rain, the structure could easily be covered with a tarp. The entire sphere could be insulated or insulated structures could be built and suspended within the frame to provide comfort in cold climates.
URBAN FREE HABITAT SYSTEM can be moved to a new site by one person, simply by rolling it like a ball. It can scale up or down and be used both inside existing buildings and outdoors. In areas with a high concentration of human activity, clusters of URBAN FREE HABITAT SYSTEM might be needed.

Background:

Traditional urban planning aims to inject cities with places for housing and culture of a predefined type. Little power is given to the residents to make decisions about their own environment. Consequently, the public space in most western cities and the urban landscape as such is dominated by concentrations of power and their commercial interests. All human needs are hijacked to make a profit. N55 propose the
implementation of systems that would allow persons to design the public places they inhabit and share these places with others, regardless of anyone’s financial situation. Using such systems, people would be able to create free places to stay and meet, cook and eat, etc, where they are most needed. The URBAN FREE HABITAT SYSTEM is a result of a workshop by N55 at the Metropolis Laboratory in Copenhagen.

להמשך – http://www.n55.dk/MANUALS/URBANFREEHABITAT/urbanfreehabitat.html

LuckyHunch
03/09/2011 14:40

3 תגובות בנושא “דעה: חשיבה ירוקה מוזילה יוקר המחייה

הוסיפו את שלכם

מה דעתך? Comment

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: