שיח יהודי = קומיקס

הצטרף
21/07/2008
הודעות 4,914

06/08/2011  23:29

 

יש יהודים שהמשפט "גוי לא יבין זאת" הוא שקר מוחלט בעיניהם. צריך רק לדעת איך לדבר עם גוי, איך להפוך הנושאים העיקריים, החשובים, בשיח הפנים יהודי למשהו שגם גויים יתנו את הדעת עליו מן הזווית היהודית דווקא – אבל לא רק. זאת תמיד פתיחת מין רב-שיח שכזה.

 

במאמר הבא  מ-YNET מספרים לנו על אחת הדרכים שיהודים עושים זאת, ובארה"ב (לא רק)  יש לזה בסיס – שלא מוזכר בכתבה: דמויות כמו ג'ין לאפיט  הפיראט שהציל את ניו אורלינס –

ג'ין לאפיט, הפיראט היהודי-ספרדי שהציל את ניו אורלינס. מתוך –Best book about Jewish pirates and how hard it is to keep kosher when you live among the bears.

הערת עריכה מ-17 במרץ, 2015: האתר שבו הופיע המאמר לא קיים יותר. המאמר, שלא הצלחתי לאתרו מחדש, הוא המלצה על ספר שיצא על פיראטים יהודיים בקריביים. ב-2012, חודשים ספורים לאחר כתיבת הפוסט הזה, יצא ספר ילדים על לאפיט, Jean Laffite: The Pirate Who Saved America, המומלץ כאן - http://tabletmag.com/jewish-life-and-religion/118175/the-best-kids-books-of-2012)

זה לא תיאוריה הזויה: יש תעוד מסודר, קברים וצאצאים לפיראטים היהודים הספרדים. לגבי הפיראט היהודי שבתמונה יש יותר אגדות מאשר עובדות, אבל יש סבירות לא קטנה להיתכנות חלקן לפחות. למה? – ראו כאן –

פירטים בטלית ותפילין שעסקו בשוד-ים בעיקר באיים הקאריביים, כדי לנקום בספרד (כאן גם תגלו כי לאפיט הוא בעצם כהן, ועוד כמה ממעלליו…)

מדוע צריך חוקים ומנהגים – בסוף

א.

מלחמות היהודים, גרסת הקומיקס

עוד
לפני שצבא ארה"ב הצטרף למאבק בנאצים ובעלי בריתם, גיבורי-על כמו סופרמן
ודרדוויל לחמו בגרמניה על דפי הקומיקס. אולי בגלל שמאחורי אותם גיבורים
עמדו בעיקר יוצרים יהודים

דרור עמיר

07/05/2010

 

…לא מעט גיבורי-על מאוירים נאבקו באדולף היטלר ועושי דברו באותה תקופה, פעמים רבות עוד לפני שארצות הברית עצמה נכנסה למלחמה באופן אקטיבי.

הסיבה לנטיות האנטי-נאציות של גיבורי העל, בתקופה אותה נהוג לכנות "תור הזהב של הקומיקס", לא נבעה אך ורק מהחשש הכללי של הציבור האמריקני מפני הרייך השלישי ומעלליו: תרומה משמעותית, ללא ספק, סיפקה העובדה שרבים מיוצרי אותן סדרות קומיקס היו יהודים.

 

בקשר המובהק הזה שבין הקהילה היהודית בארצות הברית לבין האבולוציה התרבותית של תעשיית הקומיקס האמריקנית ניתן לצפות בתערוכה המרתקת והעשירה "Helden, Freaks und Superrabbis" ("גיבורים, פריקים וסופר-רבנים"), שנפתחה בסוף השבוע שעבר במוזיאון היהודי בברלין ותימשך עד אוגוסט 2010.


ב.
האמת, בעוונותיי לא ידעתי על התערוכה הזאת עד עכשיו, לכן הרעיון הזה, של סופר-רבי, נדמה לי מקורי מאד – וכך העליתי הפוסט רבנים מוטאנטים
בקהילת הפינה הספרותית. מסתבר שלא רק בתרבות היהודית זה לא חדש (את זה
ידעתי), אלא גם בתרבות האמריקאית ובעולם המערבי בכלל (כלומר – בתרבות
הגויים).


ג.
אי אפשר לומר שזהוי הרב כהנא עם דמות קומיקס הוא לא מקורי, אבל מי ידע שהרעיון הפך כבר קודם לנושא מחקר אקדמי? – במאמר של אמיר בוגן שהתפרסם אתמול, 04/08/2011, נאמר בין השאר:

מגנטו: יהודי וכבר לא מספיק רע לו

לדעת ד"ר ג'ייסון דיטמר, מחבר הספר "Popular Culture, Geopolitics, and Identity", הסיבות קצת שונות ונובעות מהתפיסה של דמות היהודי בחברה האמריקנית. "סרטי אקס-מן והקומיקס המקורי גיבשו מספר צירים של שונות חברתית (אתניות, זהות מינית ודת) לציר אחד: מוטנטים נגד בני אדם. כך, הם מגישים סמלים גמישים של האחר, ואלו מאפשרים לנו לפקפק במודלים הליברלים של רב-תרבותיות, הכללה וזהות בעלילות של גיבורי על.

"האקסמן דיברו באופן ישיר על החוויה היהודית יותר מאשר הרפתקאות אקשן ומלודרמות אחרות בקולנוע ובקומיקס (גם קייטי פרייד היא סופר-הרואין ממוצא יהודי).
למרות שרבים מגיבורי העל הידועים של היום נוצרו על ידי אמריקנים יהודים, הם תמיד דאגו להסוות את מוצאם", אומר דיטמר, ומזכיר את סופרמן כדוגמה לגיבור יהודי שמסווה בדמותו של קלארק קנט מהמערב התיכון של אמריקה.

 

מגנטו, לעומת זאת, הוא ביטוי של עוצמה טהורה הניכרת לעין כל. "הוא ניצול שואה
והוא ספקן בנוגע ליכולת של בני האנוש לחבק את האחר", אומר דיטמר. "לפחות
מאז השואה, נבל יהודי הוא דבר נדיר בתרבות הפופולרית בארצות הברית, אבל
מגנטו הוא נבל אמביוולנטי".

אז מי אמר שלקרוא חוברות קומיקס ולראות סרטים מצויירים וסרטי פנטזיה זה רדוד ושטחי או חסר תועלת? שטן
 
ציירי הקומיקס פשוט נוהגים כדבר חז"ל, שתמיד תמיד צודקים כידוע – תמונה שווה אלף מילים.
 
זה לא רק בסרטים, זאת המציאות – למשל, בלו ג'יי –

המלחין המוסיקלי הגדול ביותר מזה 200 שנה לפחות החל את דרכו: הוא עוד לא בן 18, כבר בוגר ג'וליארד – וזה לא הגדול בהישגיו: הוא סיים לכתוב 5 סימפוניות נהדרות עד גיל 12, המנוגנות בכל העולם.

הסרטון הזה מספר על גדולת כשרונו ואיך ובמה היא מתבטאת: נסיון להבין ולהסביר גאונות מוסיקלית יחודית, איך עובד מוחו של גאון פנומנלי

… והקשר הישראלי? – אימו, אורנה (:

* הערה מ-6.8.2011:

מאז העלאת הסרטון שהעליתי לכאן במקור, הוא הורד מיוטיוב. סרטון זה ליווה את בלו ג'יי בגיל 17 ללונדון, שםעמדה להיות מועלית יצירה שלו  -בעודו לומד בג'וליארד. הוזכר שזאת  לא הפעם הראשונה שהוא מוזמן למקומות שונים בעולם כדי לסייע לתזמורות ידועות לבצע יצירותיו כראוי. היצירות הן מורכבות, חלקן קשה לביצוע.

הסרטון שכאן מספר על הגאון המוסיקלי הזה בעת שהיה בן כ-12.

 
אז בפעם הבאה שאתם או ילדיכם רואים סרט  על האקס מן, או סופרמן, חפשו את היהודי ותנו לילד (שלכם או שבכם) עוד סיבה להיות גאה במי שהוא.

הצטרף
21/07/2008
הודעות 4,914

17/08/2011  15:33

הדיאלוג בין גיבורי-על פיקטיביים לבין המציאות הוא דבר מובנה בחשיבה היהודית כבר אלפי שנים, ראו למשל –

מלחמת הכוכבים : על הכוכב של בר כוכבא . 
– זה לא שבר כוכבא הוא דמות פיקטיבית, אבל יש עליו המון אגדות שהופכות
אותו לגיבור על – והן פיקציה, יש עדויות שהתייחסו אליו כגיבור על עוד
בחייו.

פרשנות קומיקסאית ליהדות : שי צ'רקא ובבא בנבכי ההיסטוריה היהודית

וגם –
סופרמן והבעיה היהודית

דנידין מתנחל בהר הפלאות

מודעות פרסומת

4 תגובות על ״שיח יהודי = קומיקס״

 1. לצערי, הקישור שהעליתי על הפיראטים היהודים בקריביים כבר אינו מוביל לשום דבר. נכון לרגע זה, עדיין לא הצלחתי לאתר המאמר במקום אחר בשום אופן.
  אבל, פטור בלא כלום אי אפשר: במקום זה מצאתי כמה אחרים:
  http://www.e-mago.co.il/Editor/history-364.htm מאמר על לאפיט
  http://www.harelstanton.com/%D7%99%D7%94%D7%95%D7%93%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%A7%D7%A8%D7%99%D7%91%D7%99%D7%99%D7%9D – פוסט של צלם מגזין "מסע אחר" על יהודים בקריביים
  http://no666.wordpress.com/2003/08/21/%D7%A9%D7%95%D7%93%D7%93%D7%99-%D7%A9%D7%91%D7%A2%D7%AA-%D7%94%D7%99%D7%9E%D7%99%D7%9D/ – חיבור של אלי אשד על פיראטים, ובתוכו פרק המוקדש לפיראטים יהודיים.
  …ויש עוד 🙂 – אבל בהקשר של הפוסט הזה, נדמה לי שדי בזה לבסס מה שכתבתי

  _______________________________________________________________________________________________________
  תיקון מ-17/3/2015: הקישור על הפיראטיים היהודיים עובד. כולם מוזמנים ליהנות מתוכנו וגם מן המידע הנוסף שבתגובה זו 😛

  אהבתי

מה דעתך? Comment

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s