השוטר היכה, הפשיט ואיים בגלל חשד לגניבה

 

18/02/2011 02:03

השוטרים סימנו לו לעצור בצד, ערכו חיפוש במכוניתו מבלי שיגידו לו מה הם מחפשים,עצרו אותו והכניסו אותו לניידת  בה הרביצו לו לטענת איברהים שקרה , בלי להבהיר לו על מה בכלל נעצר, מה האישומים נגדו. אח"כ בתחנת המשטרה הפשיטו אותו ואיימו עליו באונס.

רק בתחנת המשטרה, לאחר שהשוטר שעצר אותו איים עליו באונס, נודע לו על מה נעצר: חשד שהאייפון שלו גנוב. הוא טען מול החוקרת, שיש לו קבלות על הקנייה, שנראתה המומה מהטענה שלו. הוא שוחרר, הציג את הקבלות על הקנייה, וכעת הגיש תלונה במח"ש על היחס שקיבל.

 

 1. האם לדעתכם מדובר בשוטרים גזענים, הרי ככל הנראה לו חזותו הייתה שונה, היה מקבל יחס שונה.?
 2. האם מדובר בשוטרים נמרצים ונלהבים מדי?
 3. האם לדעתכם, היחס שקיבל מהשוטרים,גם אם היה  גנב אייפון, הוא מידתי ?
  1. צעקות עליו, מכות בטענה שהוא יוצר התקהלות בלתי חוקית, כשההתקהלות נוצרה בגלל התנהגות המשטרה שהרביצה ונהגה באלימות לאדם שלא התנגד למאסר,
  2. מכות בניידת,
  3. הפשטה שלו בתחנת המשטרה ואיומים שיזכה באונס.
 4. האם לדעתכם מדובר בכוחניות יתר מצד המשטרה? (בדיקת רקע של הנהג ,חוסר פתיחת תיקים או הרשעות בגניבה, היה יכול להוביל את השוטרים להתייחס אליו בצורה אחרת.)
 5. האם גם אתם נתקלתם במקרים שבהם יש כוחניות יתר מצד המשטרה?
 6. האם לדעתכם מדובר בתופעה גורפת,או בתפוח רקוב בודד?
 7. איך אפשר להילחם בתפוחים הרקובים הללו,או בתופעה הזו במשטרה?

לדיון הקודם: המשטרה שמה פס על החוק.

 

18/02/2011 09:35

קאי,

לא הבנתי מה שאלתך: אתה מתאר אירוע בו אלימות משטרתית קשה בלא פרובוקציה ובלא התנגדות כלשהי יצרה התקהלות. החשוד המוכה הוא בן מיעוטים (איברהים זה לא בעברית, לא יודעת אם שקרה הוא שם ערבי מובהק או שיכול להיות גם דרוזי),לאחר שמסכת האלימות המשיכה בתחנת המשטרה, הגיע שקרה לידי חוקת שהיתה המומה לנוכח טענתו שכל זה מעצר שווא ויש הוכחות כתובות לכך. אינך מספק כמעט שום פרטים, אבל תגובתה הרגשית של אותה חוקרת כנרא עקרונית, מה?

אם זאת לא גזענות שגרמה לאלימות שווא ושרירותיות (בין השאר) אשר העלתה ההבעה ההמומה על פני השוטרת החוקרת, אז מה זה היה בדיוק??

אם היה דיון קודם על שרירותיות המשטרה, האם מדובר בתפוח רקוב בודד? – השאלה הבאה כבר עונה על זה.

 

קאי, אתה לא חייב לדווח כאן בצורה לא מוטית כי כאן זה פורום, לא עיתון. אבל למה להסוות את זה? – הרגיזה אותך הידיעה הזאת בעיתון? – אוקיי: מה הרגיז אותך בה? למה? – יהיה כיף אם תשתף… ואם יש גם התעוררה שאלה שברצונך להפנות לבאי הקהילה – שאל. אנחנו נשתדל להשיב. …ואולי כך תגלה גם, בצורה הכי ישירה שיש, מי וכמה עוד מרגישים בדיוק, אבל בדיוק, כמוך צפרדע

 

18/02/2011 10:51

לאקי, היות שאני בעצמי לא יודע ולא בטוח, העלתי כמה אופציות:

 1. האם הסיבה היא גיזענות של השוטרים?
 2. האם הסיבה היא כוחניות יתר של השוטרים,שהם לא גזענים?
 3. האם מדובר במקרים בודדים, של כוחניות יתר או גיזענות מצד שוטרים לדעתכם,או שזה תופעה גורפת יותר?
 4. איך אפשר להיאבק בתופעה הזו,ששוטרים נוהגים באלימות תוך כדי מעצר של מישהו, מבלי בכלל לבדוק את הסבירות שאכן עשה את העבירה?

18/02/2011 11:13

קאי,

הידיעה בעיתון מראש מציגה את זה כגזענות, הקטגוריה המובלטת בצד ימין של כותרת הידיעה  היא "התעללות משטרתית". האם אני מסכימה עם המאמר הזה, המוסווה ככתבה עיתונאית? – אני לא יכולה לגבש דעה כל זמן שלא יהיה לי מידע נטול דעותיו של המדווח, כלומר מידע אובייקטיבי – ורצוי קצת יותר מידע מזה ש-YNET סיפק בקטע הזה.

 

יש רצוי ויש מצוי

לדעתי זה הרצוי:

להשעות את כל השוטרים שפעלו במקרה הזה, כולל מפקדיהם, מתפקידם הנוכחי – שיעברו לעשות עבודת ארכיב או לתחנה אחרת עד תום חקירת מח"ש, כל אחד למקום אחר: למי שמעורב במשהו כזה לא מגיעה תמיכת עמיתים.

חקירת מח"ש צריכה להיות יסודית ומהירה. אם פרטי התלונה נכונים, יצטרכו לקבוע מי יושעה מן המשטרה ומי יושעה מתפקידו הנוכחי לצמיתות מבלי אפשרות לעסוק בתפקיד דומה בעתיד. כמו כן, כל שוטרי התחנה יעברו קורס רענון של חוקי המדינה, ובסופו מבחן שבא לוודא שהם יודעיםגבולות אכיפת החוק וכללי הסדר התקין המחייבים את כל מי שבשרות המדינה, לא רק שוטרים (אבל בהחלט גם).

 

ומה המצוי: עם דיווחים כמו זה כנראה שלעולם לא נדע

 

מה דעתך? Comment

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: