הגנה על המדינה= הגנה על הציונות?

מדינת ישראל הוקמה על ידי התנועה הציונית. זאת עובדה היסטורית ידועה. המדינה מגדירה עצמה כמדינה ציונית. המתנגדים לקיומה מאז ומתמיד התנגדו גם לציונות. המסקנה הלוגית המתבקשת היא שכל המתנגדים לציונות מתנגדים לקיומה של המדינה.

אבל הגיון לחוד ומציאות לחוד:

א. הציונות אינה ומעולם לא היתה מקשה אחת. המתנגד לציונות הפרגמטית של בן גוריון,  על פיה עוצבה מדינת ישראל, לא בהכרח מתנגד לציונות המדינית של הרצל, או לציונות הרוחנית של אחד העם, או לזו של חובבי ציון – שחלקם התאכזבו מתנועת ההשכלה וראו בעליה לארץ האמצעי היחיד שנותר למניעת התבוללות, בעוד חלק אחר (בהשפעתו הפעילה של הרב שמואל מוהליבר) ראה בעליה סיבה לשתוף פעולה בין משכילים לדתיים ואמצעי לאחוי הקרע ביניהם.

ב. מי שהם צאצאיהן של משפחות שגרו בארץ דורות רבים לפני קום התנועה הציונית (רובם ככולם חרדים) מעולם לא נזקקו לאידאולוגיה הציונית כדי להיות בעד עצמאות יהודית בארץ ישראל. בין אם הם ציונים או לא, תלאות הישוב היהודי בארץ במאות שקדמו להקמת המדינה מהוות סיבה מספקת לתמיכה בקיום המדינה, גם אם ישנן הסתייגויות מהתנהלותה.

ג. יהודי שתומך ברעיון מדינת כל אזרחיה ו/או ישום רב-תרבותיות בארץ – אינו ציוני, מתנגד לציונות – ובכל זאת רואה עצמו פטריוט ישראלי ובאידיאולוגיה שלו כמה שייחזק קיומה של המדינה ויאריך ימיו.

כל זה נכון, כמובן, אך ורק כאשר הפעילות הפוליטית שמכתיבות דעות אלה נובעת כולה מתוך העם היהודי, בתמיכתו ובתמיכת התומכים בקיומה של ישראל מחוץ. אבל מה כאשר פעילות פוליטית בארץ נתמכת על ידי גופי חוץ המתנגדים לקיום המדינה?

ובכן, יש מי שחשב שזה דבר שדורש חשיפה ומעקב. הגדרת הפרמטרים פרגמטית: המדינה מגדירה עצמה ציונית – על כן נבדקים מקורות המימון של גופים/ארגונים לא ציוניים. ..כן, זה הסבר כוללני ופשטני מדי ולכן כמובן שאינו מדוייק. ההסבר המדוייק נמצא באתר  המעקב הזה, הידוע בשם NGO MONITOR – ובעברית העמותה לאחריות ארגונים לא ממשלתיים

החשיפה נעשית במאמרים – כגון זה או זה, איסוף נתונים ומחקר. הכל מתפרסם בכמה שפות, רבים בעולם מסתמכים על נתונים אלה כנתונים אמינים (יש כמה וכמה דוגמאות לכך באתר העמותה, שהן בהחלט לא יותר מדוגמאות).

נתונים לדוגמא:

שוברים שתיקה – כמעט כל המימון מגיע מחו"ל, בין המממנים – האיחוד האירופי, אנגליה, ספרד, הולנד – והקרן החדשה לישראל.

יש דין – ממומנת בין השאר על ידי  אירלנד, נורווגיה, גרמניה והאיחוד האירופי

.

.

.

אז אני תוהה – האם אין זה בעצם מאבק על עצמאות המדינה? מה דעתכם?

מה דעתך? Comment

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: