לא רק אסטרטגיית בחירות: זכות הציבור לדעת מה שאני רוצה – או: משמעות התוכן

הצטרף 21/07/2008
הודעות 4,910
24/11/2008 21:08

עכשיו בימים של בחירות זה חשוב במיוחד, אבל גם בימים אחרים כדאי שכולנו נשים לב ללוקשים שמנסים למכור לנו בתקשורת, כדי לתמרן אותנו לחשוב כך או אחרת, כדי לעקוף את שקול הדעת שלנו בדרכי רמייה ואחיזת עיניים.

קודם כל, שימו לב למחקר שפורסם ב-2005 – זכרון למידע מוטעה. מאז אותו מחקר היו כמה וכמה מקרים שבהם השתמשו בזה בתקשורת הישראלית באופן מגמתי כדי לעצב דעת קהל  שתשפיע לכוון מסויים. בעצם, גם לפני זה – אבל למה ללכת רחוק כל כך…. נזכרים?

לא? – אז בואו אזכיר לכם דיון שהיה באמצע הדרך: זאת ממש לא נוסטלגיה  – עכשיו זה אקטואלי בדיוק כמו אז, אפשר ורצוי להמשיך בו – למען השפיות ושקול הדעת הנכון של כולנו כבוחרים, כציבור וכפרטים:

ב-2003 דנו כאן על אמת ותעמולה בדיווח עיתונאי. והנה, בינואר 2006 התפטר פרופסור אסא כשר מנשיאות המועצה לעיתונות יחד עם 8 חברי מועצה. כלומר, עד למינוי השופטת בדימוס דליה דורנר לנשיאות המועצה ב-9 באוגוסט האחרון, הגוף הזה לא היה קיים, לא תפקד בכלל במשך 9 חודשים, אפילו לא למראית עין – בתקופה שכוללת את המלחמת לבנון השניה.

מה הפלא שלאחר התנהגותה המחפירה של התקשורת בזמן המלחמה, עשו לה בדק בית? ומה הפלא שכל זה נשמע כמו שיח אובדי דרך ותועים בעולם חסר חוקים מחייבים?

למה התפטר פרופ' אסא כשר? כי הוא יותר ממסכים עם מה שכתבנו כאן בעדינות ובשפה נקיה מאדדד, לא רק שהוא בוטה – הוא גם נחרץ מאד: מותר לו, הוא יודע יותר מכולם כמעט על מה הוא מדבר. כך למשל, בראיון מיוני 2006 ב"תיק תקשורת" עם חיים זיסוביץ – "פרופ' אסא כשר: "אין בתקשורת מימוש של זכות הציבור לדעת".

כשאני רוצה להתעדכן בחדשות, אני פותחת CNN – ובלית ברירה, גם את חדשות הערוץ הראשון. ומה אתם עושים? גיליתם שיטה באמצעותה ניתן להגיע אל האמת מתוך בליל האינטרסים המשפיעים על דיווחי התקשורת הישראלית?

—————–

LuckyHunch

נטו"ם
חבר\הרשום מ :2006 /12 /08
485 הודעותההודעה נכתבה ב :
2007 /02 /18
ב -22:30
השיטה היחידה שעובדת,לפי דעתי היא להכיר את האינטרסים השונים של כל עיתון, או של כל מדיה.לאחר שאנחנו מודעים לאינטרסים השונים,ניתן לסנן מתוך כל המידע את מה שאמיתי,ומה שהוא נסיון ליצירת דיעה ציבורית בנושא מסוים.

 

—————–
"זה הכל הבל הבלי הבלים,שאפילו על הראי ,לזמן רב לא נשארים."

זבל כימי
אורחההודעה נכתבה ב :
2007 /02 /19
ב -00:11
אינטרס היחיד הוא כסף-פרסומות
אני הגעתי למסקנה שלא כל דבר אני חייב לדעת, ובטח לא מיד ברגע שהוא קורה. אז הורדתי מאוד את מינון החדשות שאני שומע (שלושה ארבעה מבזקי חדשות בגלגל"צ מספקים בהחלט). מעבר לכך צריך להתייחס בצורה ביקורתית לכל ידיעה שקוראים או שומעים. לנסות להבין מה המקורות של הידיעה, האם מודבר בתאור המציאות או בפרשנות, האם מובא מבט רחב או מבט צר של הנושא. וכדומה.אם ממש רוצים להתעמק אז אפשר לגשת למקורות מידע בעלי גישות שונות, למשל עיתון "הארץ" ולעומתו "מקור ראשון". אווטאר
shay100
חבר\הרשום מ:2004  /07 /05
1327

ההודעה נכתבה ב :
2007 /02 /19
ב -22:50

הצטרף 23/07/2008
הודעות 425
25/11/2008 07:09

לאקי,

מקריאת המחקר עולה גם כי לא "בכל מקום" המידע המוטעה מוטמע והופך לזיכרון של עובדה.

ע"פ המחקר בעוד בארה"ב הנחקרים לא הצליחו להתעלם מהמידע המוטעה הגרמנים והאוסטרלים כן הצליחו להתעלם מהמידע הזה.

במילים אחרות מה שאני חושב שצריך להיות הפיתרון הוא תשומת לב מירבית ובחינה של המידע שמגיע אלינו. לא כל דבר שהתקשורת "מאכילה אותנו" אנחנו חייבים להכניס לפה, לפעמים אפשר וצריך לטעום לבדוק אם הדבר לטעמינו ורק אחרי שווידאנו שאין רעל בין המרכיבים, רק אז מותר לבלוע.

הצטרף 21/07/2008
הודעות 4,910
25/11/2008 15:54

אז איך אתה בודק את זה?

הצטרף 21/07/2008
הודעות 7,743
25/11/2008 21:19

זה פתרון חלקי, והוא גוזל זמן,

אבל הצלבת מידע.

להצליב מידע מכמה מקורות,ולסווג את רמת האמינות של כל מקור מידע בל תחום.

זה גם דורש ידע והבנה ולהעריך את הרמה והמון שאפשר לתת לכל כותב\ פרשן.

בכל מקרה, זה מחייב להכיר את האינטרסים הסמויים שמאחורי כל עורך\ כתב.

הצטרף 23/07/2008
הודעות 425
27/11/2008 08:37

כפי שנטו"ם אמר – הצלבת מידע היא דרך ראשונה.

הדרך השניה היא "בחינת הדבר בעצמך" (כמובן שלא כל דבר ניתן לבחון בעצמך) אולם אם אנחנו מתייחסים לנושא העיקרי של האשכול  "זכות הציבור לדעת" אם כל אחד ואחד אמיתנו יבחן את הדבר בעצמו ו"בסביבתו"  הרי שבסופו של דבר נמצא גם את האמת והאמת בד"כ קל לברור אותה מהשקר.

הצטרף 21/07/2008
הודעות 4,910
07/12/2008 06:35

אז אדם צריך לבחון את עצמו אתם אומרים? – בבקשה: והרי לפניכם הפתיח לאשכול של כבש1 (מ-2003 או 2004 כמדומתני): –

המשמעות האמיתית של התוכן
ואתחיל בסיפור:
"פעם היה יהודי מובטל שחיפש עבודה, ובדרך מצא על לוח מודעות הודעה שמחפשים מי שישחק את תפקיד הכבש בקרקס

היהודי חשב שאין לו מה להפסיד והציע את עצמו, הם רואים חרדי עם זקן ופאות, וחושבים איך זה יתאים, אבל כשאין מועמד אחר הסכימו, הלבישו אותו בעור כבש ושלחו אותו למגרש, הוא התחיל להסתובב ולעשות מע מע מע וכל הקהל מריע לו

כעבור דקה קופץ למגרש דוב גדול ומאיים, הכבש קם בפחד על רגליו האחוריות וצועק בקול גדול, שמע ישראל!!!!!!!!!
הדוב קופץ לעומתו ומחבק אותו חיבוק דוב, ועונה לעומתו ה' אלוקינו ה' אחד!!!!!!!!!

ואז הוספתי הכבש לא כבש והדוב לא דוב, בו נוריד את התחפושת ונדבר כמדבר איש אל אחיו כי אב אחד לכולנו!!!!!! בוקר טוב אחים יקרים…."

אז בוקר טוב לכם ושבוע טוב – ועכשיו נוכל לפנות לענייננו: –

______________________

כולנו מאמינים שאנו יודעים יותר מלקרוא, אלא גם לקרוא בין השיטין של מה שכתוב בעיתון לפחות. אבל האם כולנו מוכנים לבדוק אם אכן כך הדבר? – אלה שכן, אנא הטריחו עצמכם לקריאת הדפים הבאים, מבלי לשכוח את סיפור הפתיחה שכאן:

תקשורת או תשקורת?!

א. הדבר הכי מגעיל ונורא בישראלים קשור ליחס לזרים. מהבחינה הזאת הם גוף פאשיסטי, קדם נאצי במובהק. (נאום בשאר אסאד נשיא סוריה)

ב. היהודים משתמשים במנגנונים דמוקרטיים כדי להרוס את הדמוקרטיה, … התרבות שלה היא בעצם חוסר תרבות, אין להם תרבות, אין לשון, אין שפה, את יודעת כמה דלה שפתם של אלו שהעיסוק שלהם הוא לכאורה בלשון הקודש? אנחנו מדברים על עם של דלות רוח, דלות חומר ודלות כיס, אבל אנחנו הגרמנים, מדברים בניגוד להם בשפה יפה מאוד, מדברים מדברים ולא עושים כלום, אנחנו קצת אימפוטנטים וזאת נקודת התורפה שלנו ועליה הם מתעלקים, הם עושים דה-ליגיטימציה לכל הערכים שגדלנו עליהם: השכלה, חוק, תרבות, הערכים האלה הם פתאום לא לגיטימיים. (חברה בממשלת הרייך השלישי)

ג. היהודים הם לא גרמנים, זאת חבורה אלימה, בורה, צינית, שעושה שימוש במנגנונים של החברה הדמוקרטית ובכל דרך שהיא יכולה כדי להפוך סדרי שלטון ולהפוך את המדינה למדינה נחשלת. (יוליוס שטרייכער)

ד. אני פונה לציבור הגרמני השפוי: צאו לרחובות, עשו מהומות…שלא יתנו להם להצביע.

ה. אם הגרמנים רוצים להמשיך לחיות פה, אין להם ברירה אלא לפתוח בפוגרום, כן, אני מוכן לזרוק את האבן הראשונה."

ו. בואו נהרוג יהודי, (מפקד אס.אס. במחנה חלמנו שר לחייליו)

ז. מוות ליהודים (על דלתות השירותים בבניין הפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת ברלין)

ח. שרון פאשיסט

ט. יש אלמנטים פשיסטיים בהתנהגותו של שרון.

י. נצחונו של שרון בבחירות הקרובות יושג באותה דרך שבה הגיעו לשלטון שליטים פשיסטיים אחרים במאה הזאת

יא. הליכוד שתחת הנהגת שרון … מפלגה ממשפחת המפלגות הפשיסטיות

יב. שרון …..פרון ומוסוליני (ציטטות מתוך התקשורת הפליסטינית)

האם זה אנטישמיות???

תקשורת או תשקורת?!

א. הדבר הכי מגעיל ונורא בש"ס קשור ליחס לזרים. מהבחינה הזאת הם גוף פאשיסטי, קדם נאצי במובהק.

ב. הקבוצה הזאת (ש"ס) משתמשת במנגנונים דמוקרטיים כדי להרוס את הדמוקרטיה, … התרבות שלה היא בעצם חוסר תרבות, אין להם תרבות, אין לשון, אין שפה, את יודעת כמה דלה שפתם של אלו שהעיסוק שלהם הוא לכאורה בלשון הקודש? אנחנו מדברים על עם של דלות רוח, דלות חומר ודלות כיס, אבל אנחנו החילונים, מדברים בניגוד להם בשפה יפה מאוד, מדברים מדברים ולא עושים כלום, אנחנו קצת אימפוטנטים וזאת נקודת התורפה שלנו ועליה הם מתעלקים, הם עושים דה-ליגיטימציה לכל הערכים שגדלנו עליהם: השכלה, חוק, תרבות,הערכים האלה הם פתאום לא לגיטימיים.

ג. ש"ס הם לא ישראלים, זאת חבורה אלימה, בורה, צינית, שעושה שימוש במנגנונים של החברה הדמוקרטית ובכל דרך שהיא יכולה כדי להפוך סדרי שלטון ולהפוך את המדינה למדינה נחשלת.

ד. אני פונה לציבור החילוני השפוי: צאו לרחובות, עשו מהומות…שלא יתנו להם להצביע.

ה. אם החילונים רוצים להמשיך לחיות פה, אין להם ברירה אלא לפתוח באינתיפאדה, כן, אני מוכן לזרוק את האבן הראשונה."

ו. בואו נהרוג בן ישיבה,

ז. מוות לחרדים

ח. ביבי נתניהו פאשיסט

ט. יש אלמנטים פשיסטיים בהתנהגותו של נתניהו

י. נצחונו של נתניהו בבחירות הקרובות יושג באותה דרך שבה הגיעו לשלטון שליטים פשיסטיים אחרים במאה הזאת

יא. הליכוד שתחת הנהגת נתניהו … מפלגה ממשפחת המפלגות הפשיסטיות

יב. נתניהו …..פרון ומוסוליני

האם גם זה אנטישמיות???

ואם כן אז מה זה?
תקשורת או תשקורת?!

א. הדבר הכי מגעיל ונורא בש"ס קשור ליחס לזרים. מהבחינה הזאת הם גוף פאשיסטי, קדם נאצי במובהק. (מנחם בן מוסף הארץ 25.8.00)

ב. הקבוצה הזאת (ש"ס) משתמשת במנגנונים דמוקרטיים כדי להרוס את הדמוקרטיה, … התרבות שלה היא בעצם חוסר תרבות, אין להם תרבות, אין לשון, אין שפה, את יודעת כמה דלה שפתם של אלו שהעיסוק שלהם הוא לכאורה בלשון הקודש? אנחנו מדברים על עם של דלות רוח, דלות חומר ודלות כיס, אבל אנחנו החילונים, מדברים בניגוד להם בשפה יפה מאוד, מדברים מדברים ולא עושים כלום, אנחנו קצת אימפוטנטים וזאת נקודת התורפה שלנו ועליה הם מתעלקים, הם עושים דה-ליגיטימציה לכל הערכים שגדלנו עליהם: השכלה, חוק, תרבות,הערכים האלה הם פתאום לא לגיטמיים. (שמרית אור שעמדה בראש המאבקים בכפייה הדתית בפרדס חנה שם)

ג. ש"ס הם לא ישראלים, זאת חבורה אלימה, בורה, צינית, שעושה שימוש במנגנונים של החברה הדמוקרטית ובכל דרך שהיא יכולה כדי להפוך סדרי שלטון ולהפוך את המדינה למדינה נחשלת. (יוסי פריצקי שם)

ד. אני פונה לציבור החילוני השפוי: צאו לרחובות, עשו מהומות…שלא יתנו להם להצביע. (איש העסקים סטף וורטהיימר רשת המקומונים של ידיעות תקשורת 12.3.99) תגובת פרקליטות המדינה: התיק נסגר משום ש" הלשון היא דו משמעית".

ה. אם החילונים רוצים להמשיך לחיות פה, אין להם ברירה אלא לפתוח באינתיפאדה, כן, אני מוכן לזרוק את האבן הראשונה." (יהונתן גפן מעריב 8.5.98.) תגובת היועץ המשפטי לממשלה על תלונות "מנוף" בגין הסתה לאלימות: "מדובר במטפורה"

ו. בואו נהרוג בן ישיבה, (מפקד כיתה בצבא שר לחייליו ידיעות אחרונות 20.6.86.)

ז. מוות לחרדים (על דלתות השירותים בבניין הפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת תל אביב)

ח. ביבי נתניהו פאשיסט (יגאל גורן מעריב 9.5.97.)

ט. יש אלמנטים פשיסטיים בהתנהגותו של נתניהו (גדעון סמט הארץ 3.2.99.)

י. נצחונו של נתניהו בבחירות הקרובות יושג באותה דרך שבה הגיעו לשלטון שליטים פשיסטיים אחרים במאה הזאת (אורית שוחט הארץ 15.1.99)

יא. הליכוד שתחת הנהגת נתניהו … מפלגה ממשפחת המפלגות הפשיסטיות (עוזי בנזימן הארץ17.1.97.)

יב. שרון …..פרון ומוסוליני (אלברטו ספקטורבסקי הארץ 2.5.97)

תרגיל? עבדו עליכם? – לא נורא, זוכרים את מה ששי אומר? – קשה באימונים, קל בקרב.

אז איך אתם מרגישים, מה אתם חושבים? אנא, ספרו ושתפו אותנו כאן.

הצטרף 23/07/2008
הודעות 425
24/12/2008 09:39

מסתבר שהיום תמונה כבר לא שווה אלף מילים (בקושי שווה את הפוטושופ שהיא עברה…)

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3642191,00.html

הצטרף 21/07/2008
הודעות 7,743
30/12/2008 22:09

מנכ"ל אירגון החיזבאללה חסן נסראללה,קרא לערבים באשר הם לצאת להפגנות המוניות כנגד מעשי ישראל.

הוא התראיין לרשת אל ג'זירה , ובראיון והא  מתח ביקורת על אופן הסיקור של התחנה על העימות, ונאומו נקטע.

שימו לב לרשת ערבית אחת שאולי לא מחפשת פופוליזם, אבל אולי היא לא כל כך פתוחה לביקורת. בכל מקרה זה משב רוח מרענן בתקשורת הערבית.

הצטרף 21/07/2008
הודעות 4,910
15/12/2010 01:54

רוב הציבור בארץ (סטטיסטית, לא התרשמות אישית) חושב שהתקשורת בארץ שמאלנית. רוב חוקרי התקשורת בארץ חושבים שהתקשורת בארץ אוביקטיבית. איך זה מסתדר לכם?

.

לא רק לי זה אף פעם לא הסתדר, לא הסתדר גם כשהצבעתי מרצ… זה לא הסתדר גם לחוקר התקשורת אבי גור. אז הוא חקר.

חקירה אמינה  צריכה להיות אוביקטיבית, נכון? מתמטיקה זה הדבר הכי אוביקטיבי שיש, נכון? – לשם כך יצר ד"ר גור נוסחה מתמטית הבודקת עד כמה גוף תקשורתי (עיתון/תחנת רדיו/ ארץ טלויזיה) מוטה – באחוזים מדוייקים!

המסקנה: הציבור צודק! …וכרגיל, בטווח הארוך המצב חמור בהרבה ממה שרוב הציבור מעלה בדעתו.

.

הכל מרוכז בספר –  "התקשורת ותהליך אוסלו – כיצד ניסתה התקשורת להשפיע על דעת הקהל לתמוך בתהליך 'השלום' השנוי במחלוקת" שיצא לאור לאחרונה.  אבי גור מתראיין על כך ב"עין השביעית", מגזין דיגיטלי לענייני תקשורת באתר המכון לדמוקרטיה: אפילו הערוץ הראשון מוטה שמאלה ב-55%!!!

לראיון

כנראה שבלי לקרוא גם את מקור ראשון ובשבע אף קורא עברית לא יכול לטעון לחופש מחשבה כבר שנים רבות………

הצטרף 21/07/2008
הודעות 4,910
19/01/2011 22:30

תקנון האתיקה המקצועית של העיתונות – מעודכן

תאריך פרסום: 07/11/2010

הצטרף 21/07/2008
הודעות 7,743
19/01/2011 23:22

תודה על הבאת הקישור…

השאלה היחידה האם הכללים הללו חלים רק על עיתונים, או על כל גוף תקשורת המשדר חדשות?

האם נניח, הכללים הללו מחייבים גם את אל ג'זירה, נניח, בדיווחים שלהם בעימות הצבאי הבא?

הצטרף 21/07/2008
הודעות 4,910
20/01/2011 08:55

הכללים האלה הם של מועצת העיתונות הישראלית – על כן הם מחייבים אך ורק את אמצעי התקשורת הישראלים.

יש הבדלים בין כללי האתיקה של העיתונות במדינות שונות. יש גם מה שמקובל בכל העולם, אבל אני לא יודעת אם זה משהו שגם הועלה על הכתב בתור מה שכולם מסכימים עליו ומחייב את כל התקשורת העולמית.

11 תגובות בנושא “לא רק אסטרטגיית בחירות: זכות הציבור לדעת מה שאני רוצה – או: משמעות התוכן

הוסיפו את שלכם

 1. מי שחשב שהדיון שכאן עוסק בכל מיני תיאוריות קונספירציה הזויות יותר או פחות – באה המציאות הישראלית וטופחת על פניו בכתבה חדשותית ב-דה מארקר, אתמול: –

  אתר NRG של "מעריב" הסיר את טורו של גיא מרוז, שפורסם לפני שבוע וחצי, שבו תקף מרוז בחריפות את עיתונאי ערוץ 10 מיקי רוזנטל. הטור הוסר לאחר מכתב שהפנה רוזנטל לעורך "מעריב", ניר חפץ, שבו טען כי מטרתו של הטור של מרוז היא "לייצור רושם שלילי ומבזה כנגדי, בדותות פרי מוחו הקודח של הכותב, השמצות חמורות המהוות לשון הרע". רוזנטל דורש כעת מ"מעריב" התנצלות, תיקון העובדות ופיצוי בסך 20 אלף שקל שייועד לשיפור דרכי האתיקה של עיתונאים.

  אהבתי

 2. הי לאקי

  קודם אומר שדברי הם לא למען לשון הרע (הלכתית) אלא לשם תועלת מכיוון דבריהם לא תמיד מדוייקים ובדרך הם מבזים אחרים

  יש כאן גאווה נטו טוב אולי לא נטו 95%

  למה? כי כשצופים בכתבות של שניי אלה אי אפשר שלא לראות את ההתנשאות והמילים הבוטות והליגלוג….

  נכון הם הביאו נושאים כואבים ואי צדק אך יש דרך לעשות זאת ….

  כשהיא לא עניינית אז היא נגועה …

  נגועה באגו כלומר גאווה

  כמו שאמרו רבותינו הקנאה הגאווה והכבוד מוציאם אדם מהעולם

  אהבתי

  1. הי הינדיק,

   כלומר – הגאווה הופכת הכתבות של שניהם למוטות ובהחלט לא נייטרליות כפי שהאתיקה העיתונאית מחייבת?

   אהבתי

 3. כמה שנים עברו מאז החל הדיון הזה, דברים רק הפכו חמורים יותר.. בין השאר, גם CNN כבר מזמן אינה מה שהיתה פעם. למשל (במיוחד הקטע המתחיל מדקה 28 ואילך) –

  חז"ל אמרו "בעל המאה הוא בעל הדעה": הזהרו מבעלי המאה שדעתם היא שיש להפוך בכל מחיר כל דעה שאינה כדעתם לבלתי-לגיטימית וגם יש להם היכולת לעשות זאת!

  אהבתי

מה דעתך? Comment

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: